Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne?

Każdy pracownik zatrudniający się w nowej firmie powinien przejść szkolenie BHP. Całe koszty z tym związane pokrywa pracodawca, on też powinien zadbać by szkolenie odbyło się w odpowiednim terminie. Wszelkie niedopatrzenia bądź celowe nie przeprowadzenie szkolenia BHP wiąże się z mandatem wystawionym przez Państwową Inspekcję Pracy.

Obowiązek dla bezpieczeństwa

Praca na większości stanowisk wiąże się z pewnymi czynnikami ryzyka. Nawet praca przy komputerze się do nich zalicza. Pracownicy są zobowiązani do przejścia szkolenia wstępnego, podczas którego są informowani o przepisach Kodeksu Pracy, zasadach dotyczących bezpieczeństwa i higieny a także o tym w jaki sposób prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Osoba przeprowadzająca szkolenie BHP mówi o wszelkich zagrożeniach związanych z pracą na danym stanowisku oraz o tym jak radzić sobie w sytuacjach niebezpiecznych. W zależności od stanowiska pracownicy muszą także odbywać szkolenia okresowe.

Niezbędne do zatrudnienia

Szkolenia BHP są podstawą zatrudnienia. Składają się one z dwóch części. Ogólnej i stanowiskowej. Szkolenie może przeprowadzić pracodawca o ile posiada wymagane uprawnienia lub osoba specjalnie do tego wyszkolona. Najczęściej szkolenie BHP trwa około dwóch godzin, odbywa się przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Co zrobić jeśli pracownik zajmuje dwa stanowiska? Jeśli pojedyncze szkolenie nie obejmuje zakresem ich obu, wtedy jest nom zobowiązany do przejścia dwóch szkoleń stanowiskowych.

Skutki nieprzestrzegania przepisów

Szkolenie BHP to dopiero początek, bardzo ważne jest aby zarówno pracownicy jak i pracodawca przestrzegali wszystkich swoich obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pracownik za nieprzestrzeganie przepisów może zostać ukarany na kilka sposobów: upomnieniem, naganą lub karą pieniężną. Oczywiście w skrajnych przypadkach może on zostać zwolniony, a jeśli w efekcie jego działań jemu lub innym pracownikom stała się krzywda, ma on niewielkie szanse na ewentualne odszkodowanie.

Pracodawca z kolei oprócz kary grzywny może zostać skazany nawet na trzy lata więzienia. Rzecz jasna na początku zostanie on jedynie pouczony oraz zobowiązany do jak najszybszego usunięcia wszelkich uchybień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here