ile wynosi becikowe

Kiedy przychodzi na świat długo wyczekiwane przez rodziców dziecko, cale dotychczasowe życie zmienia się diametralnie, przeważnie sprawy, które wcześniej nie przyprawiały rodziców o ból głowy, stają się trudniejsze do zrealizowania. Obowiązki namnażają się, co najczęściej powoduje brak czasu na relaks, który jest niezwykle ważny aby posiąść siłę i energię potrzebne do działania. Ten malutki członek rodziny jakim jest dziecko, pomimo tego, że z pozoru nie wiele potrzebuje do przeżycia, paradoksalnie ma ogromne potrzeby.

Lista rzeczy potrzebnych rodzicom jest przeważnie tak obszerna, że niekiedy spędza im sen z oczu. Najczęstszą przyczyną zamartwiania się o skompletowanie wyprawki dla niemowlaka jest brak pieniędzy. Niestety aby zrealizować swoje plany dotyczące zakupu potrzebnych rzeczy dla maluszka, należałoby zasilić swój portfel jakimś zastrzykiem gotówki. Na szczęście państwo oferuje nam różne zapomogi finansowe, które szczególnie mogą być pomocne dla ubogich rodzin.

Jedną z form pomocy jest becikowe, które jest jednorazową zapomogą, przyznawaną z tytułu urodzenia dziecka. Dziecko oczywiście musi narodzić się żywe. O becikowe mogą starać się: matka i ojciec dziecka, osoby które przysposobiły sobie dziecko poprzez złożenie wniosku do sądu oraz opiekunowie prawni dziecka.
Na podstawie Ustawy z dnia 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych za urodzenie żywego dziecka przysługuje 1000 zł. Kwota tego jednorazowego zasiłku od lat jest niezmienna.

Oczywiście ważna jest tu kwestia dochodowa, ponieważ na początku becikowe przyznawane było wszystkim rodzinom, natomiast od 2012 roku państwo nałożyło na mocy ustawy z dnia 12 października 2012 roku, próg dochodowy, co za tym idzie na becikowe mogą liczyć osoby których dochód nie przekracza 1922 zł na osobę.
Aby złożyć wniosek, niezbędny do otrzymania zapomogi, musimy udać się do urzędu w którym realizowane są wypłaty świadczeń rodzinnych np. Urząd gminy lub Miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej.

To ile wynosi becikowe być może nie wystarczy na zrealizowanie wszystkich potrzeb, ale skoro zachodzi możliwość podreperowania budżetu domowego to z pewnością warto z niej skorzystać.

becikowe

Do wniosku który otrzymamy w urzędzie musimy dołączyć następujące dokumenty:
– dokumenty z urzędu skarbowego, które potwierdzą wysokość dochodów uzyskanych przez rodziny za ubiegły rok
– zaświadczenie lekarski, potwierdzające fakt, że matka było objęta opieką medyczną od co najmniej 10 tygodnia ciąży
– oświadczenie, że nie pobrano jeszcze becikowego na urodzone dziecko
– kserokopię dowodu osobistego wnioskodawcy oraz jego współmałżonka
– skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

Kluczowym jest także fakt, iż dziecko musi posiadać swój numer pesel.
Na złożenie wniosku o jednorazową zapomogę, jaką jest becikowe mamy aż dwanaście miesięcy liczone od momentu urodzenia dziecka. Oczywiście, im wcześniej dokumenty razem z wnioskiem zostaną złożone w odpowiedniej placówce, tym szybciej budżet rodziny zostanie zasilony o całe tysiąc złotych.

W czasach, kiedy ceny produktów często szokują, nie warto rezygnować z żadnej formy pomocy finansowej oferowanej od państwa.
Co prawda wielkich rzeczy za to kupić się nie da, ale z pewnością zaspokoi podstawowe potrzeby świeżych rodziców.

niemowlak

Decyzja o przyznaniu lub też odrzuceniu złożonego wniosku musi być wydana w przeciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów, oraz pod warunkiem, że dokumenty były kompletne. Realizacja wypłaty becikowego następuje w terminie do ostatniego dnia miesiąca w którym został złożony wniosek, chyba, że nastąpiło to po 10 dniu danego miesiąca, wówczas wypłaty zasiłku należy spodziewać się w terminie do ostatniego dnia następnego miesiąca.
Kobiety, które nie były objęte opieką medyczną od co najmniej 10 tygodnia ciąży, oraz osoby które w ciągu 12 miesięcy nie złożyły dokumentów, nie mogą liczyć na zasiłek.

Becikowe zwykle wypłacane jest na konto bankowe ale pod warunkiem, że numer konta zostanie wpisany w odpowiednie pole, zawarte we wniosku. Jeżeli wnioskodawca nie posiada numeru konta, może odebrać pieniądze w kasie znajdującej się w miejscu wyznaczonym przez organ w którym został złożony wniosek.
Na wykorzystanie pieniędzy niema ustalonych kryteriów, tak więc można spożytkować je wedle swojego uznania. Najczęściej przeznaczane są na podstawowe produkty dla maluszka takie jak pieluszki, mleko, a także witaminy. Jak wiadomo ceny mleka i pieluszek nie są niskie, więc potrafią zrujnować nie jeden rodzinny budżet. Mimo wszystko, czego rodzice nie zrobią dla swoich dzieci, aby ich komfort życia był na jak największym poziomie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here