opryszczka

Opryszczka jest to infekcja wirusowa, w której przebiegu dochodzi do pojawienia się charakterystycznych zmian skórny. Do zakażenia może dojść w pierwszych latach życia dziecka, a z czasem wirus zostaje w organizmie w stanie uśpienia. Pod wpływem obniżenia odporności ulega on aktywacji dochodzi do rozwoju infekcji. Czym dokładnie jest opryszczka? Kto jest na nią narażony? Jak się objawia i jak ją leczyć i znak zapytania odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/opryszczka-przyczyny-objawy-metody-leczenia/ 

Opryszczka – czym dokładnie jest? 

Opryszczka jest to choroba wirusowa, która wywołana jest przez wirusa Herpes Simplex. To właśnie ten wirus prowadzi do rozwoju opryszczki wargowej, natomiast wirus typu 2 prowadzi do rozwoju opryszczki genitalnej i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do zakażenia się takim wirusem dochodzi zazwyczaj w wieku dziecięcym, kiedy u dziecka w okolicy wargowej pojawia się „zimno”. Zakażenie to możliwe jest na drodze bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub przez korzystanie ze wspólnych przedmiotów. 

Kto jest najbardziej narażony na rozwój opryszczki? 

Do rozwoju infekcji dochodzi zazwyczaj pod wpływem czynników takich jak:

  • infekcje
  • gorączka
  • ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne
  • przemęczenie
  • urazy skóry
  • zabiegi stomatologiczne i zabiegi medycyny estetycznej
  • stres
  • stosowanie glikokortykosteroidów
  • miesiączka i występujące w jej przebiegu zmiany hormonalne.

W jaki sposób objawia się opryszczka? 

Opryszczka pojawia się pod postacią charakterystycznych zmian skórnych. Na początku pojawia się niewielkie zaczerwienienie oraz swędzenie, a po dwóch dniach zauważalne są już pęcherzyki wypełnione płynem. Pękają one po około 10 dniach, a wydostający się z nich płyn jest bardzo zakaźny, ponieważ zawiera wirusy. Pęcherzyki goją się długo, a w ich miejscu powstają bolesne madżerki. Po około dwóch tygodniach wszystko zaczyna znikać, a w miejscu wcześniejszych zmian pojawiają się strupki. 

Jak wygląda leczenie opryszczki? 

Leczenie opryszczki najczęściej opiera się na zwalczaniu miejscowym. W tym celu stosowane są preparaty, które zawierają związek hamujący namnażanie się wirusów. Leki można przyjmować również w postaci doustnej. W przypadku opryszczki wargowej polecane są domowe metody leczenia takie jak smarowanie zmian skórnych miodem, pastą do zębów lub olejkami eterycznymi. Kiedy mówimy o infekcji genitalnej – leczyć można ją przez wykonywanie nasiadówki z rumianku. 

Zobacz też: http://www.quadrat.pl/odmrozenie-czym-jest-jakie-sa-jego-rodzaje-i-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here