Potrzebny dźwig - kupić czy wynająć?

Z dużym sprzętem jest zawsze ten sam problem. Jest potrzebny. Korzystanie z niego ułatwia pracę. Jego zakup jest bardzo kosztowny, ale niezbędny. Ale czy na pewno? Na polskim rynku istnieją firmy, które zajmują się wynajmem dźwigów. Może lepiej, po prostu wynająć?

Kupno

Kupno własnego sprzętu jest dobrym rozwiązaniem, kiedy dużo się z niego korzysta. Czasem, praca przedsiębiorstwa, jest oparta na działaniu pewnej maszyny. Jest ona używana codziennie i przez wiele godzin. Trudno sobie wyobrazić by była ona wynajmowana. W takim wypadku, wynajem dźwigu byłby po prostu nieopłacalny.

Wzięcie kredytu i zakup własnego dźwigu będzie bardziej korzystne dla takiej firmy. Nie będzie ona zobowiązana do płacenia marży za wynajem. Będzie też mogła sama decydować o wszystkich naprawach i serwisowaniach maszyny. Warto pamiętać, że kredyt nie jest jedyną opcją finansowania. Dźwig można wziąć w leasing. Oznacza to opłacanie miesięcznej raty za korzystanie z niego, tak jak przy wynajmie. Różnica jest taka, że leasing w końcu zostanie spłacony.

Wynajem

Wynajem dźwigów jest stworzone dla tych, którzy chcą lub potrzebują skorzystać z jego usług jednorazowo. Ewentualnie, przez krótki okres czasu. Wynajmując sprzęt, można określić dokładnie, na jakich parametrach maszyny nam zależy. Firmy świadczące wynajem dźwigów, mają do dyspozycji dziesiątki różnych maszyn. Doradcy, wiedzą najlepiej – jaka przyda się, do danego zadania.

Warto pamiętać, że przy wynajmie dźwigu, wszelkie koszty serwisowania i napraw, pokrywa jego właściciel. O ile, oczywiście nie zostało zaznaczone inaczej w umowie. Wynajmujący, właściwie musi pamiętać tylko o tankowaniu. Nie musi też przejmować się tym, co zrobić ze dźwigiem, kiedy praca nim nie będzie możliwa ze względu na warunki atmosferyczne.

Czyli jak?

Zarówno wynajem dźwigów jak i ich kupno ma plusy i minusy. Jak wszystko. Nie ma, przecież rozwiązań idealnych. Należy, więc sugerować się własnymi potrzebami, główną z nich jest częstotliwość i intensywność używania maszyny.

Wynajem dźwigu można też potraktować, jako sposób na wypróbowanie sprzętu. Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca nie ma jeszcze 100% pewności, czy maszyna takiego typu i o takich parametrach będzie przydatna do pracy. Może, więc wynająć dźwig na kilka tygodni, które potraktuje, jako próbę. Jeżeli sprzęt się sprawdzi – to kupi go na własność.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here