Kwasy tłuszczowe trans w codziennej diecie

Kwasy tłuszczowe trans pod względem działania przypominają właściwości nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych niezdrowych dla naszego organizmu. Kwasy tłuszczowe trans występują głownie w tłuszczach stałych, np.: utwardzanych olejach, które wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle spożywczym i piekarnictwie. W żywności te kwasy występują w produktach smażonych na głębokim tłuszczu, krakersach, margarynie czy produktach cukierniczych.

Co musimy wiedzieć o kwasach tłuszczowych trans?

Kwasy tłuszczowe trans naturalnie występują w produktach mlecznych oraz wołowinie. Ich ilość waha się od 1% do 8%. Kwasy w produktach mlecznych dostarczają jedynie 0,5% energii z całodziennej racji pokarmowej, dlatego nie powinniśmy z nich rezygnować. Ponadto w wołowinie i produktach mlecznych występują również bardzo korzystne kwasy CLA.

Spożywanie zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych trans podwyższa poziom lipidów we krwi. Kwasy tłuszczowe trans wpływają na zmianę funkcjonowania błon komórkowych, parametry krwi miażdzycogenne ulegają podwyższeniu. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe trans zmniejszają poziom dobrego cholesterolu, co niekorzystnie wpływa na nasz organizm.

Jak działają kwasy tłuszczowe trans w naszym organizmie?

Badania udowadniają, że kwasy tłuszczowe trans przyczyniają się powstawania w naszym organizmie jednego, dużego stanu zapalnego. Jego obecność przyczynia się do powstawania cukrzycy, miażdżycy czy niewydolności serca. Podwyższone stężenie kwasów tłuszczowych trans powoduje znaczny wzrost wskaźnika BMI, więc te kwasy prowadzą nie tylko do chorób, ale do znacznego wzrostu masy ciała, a co za tym idzie – do nadwagi i otyłości.

Kwasy tłuszczowe trans

Kwasy tłuszczowe trans nie powinny stanowić więcej, niż 1% energii codziennej diety. Producenci żywności są zobowiązani do rzetelnego informowania konsumenta o zawartości kwasów tłuszczowych trans w produkowanych przez nich wyrobach. Dzieje się tak dlatego już tylko od nas zależy, jakie produkty ze sklepowych półek będziemy zdejmować, jak się będziemy żywić i czy te tłuszcze będą wiodły prym, czy nie.

Konsumenci, którzy mają na uwadze swoje zdrowie, powinni unikać produktów zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych trans – fast – foodów, margaryn, wyrobów cukierniczych, itp. Nawet znikoma ilość tych kwasów w naszej diecie może niepotrzebnie zwiększać ryzyko niekorzystnych zmian. Dobrym rozwiązaniem dla nas może być ograniczenie produktów niekorzystnych, na rzecz kwasów omega-3, czyli ryb morskich, produktów z wiesiołka czy orzechów włoskich.

Chcemy, by nasza dieta była zdrowa i zbilansowana, jednak nie zawsze udaje nam się unikać złych produktów. Wchodzimy do sklepu i dobre postanowienia od razu się ulatniają. Możemy to zmienić za pomocą diety pudełkowej z dowozem do domu. Dieta pudełkowa Łódź to idealne rozwiązanie – wtedy nie będziemy musieli ulegać sklepowym pokusom, a zbilansowane posiłki, których nie będziemy musieli przygotowywać, oszczędzą nam dużo czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here