Wykonanie odpowiedniego ocieplenia swojego domu to niezwykle istotna praca oraz inwestycja na wiele lat. Inwestycja, która – warto zauważyć – może się zwrócić w krótkim czasie. Często wydaje się nam bowiem, że ocieplenie służy jedynie zapewnieniu komfortu termicznego oraz odpowiedniej temperatury we wnętrzu domu. Fakt, jest to jeden z głównych celów dla których wykonuje się te prace. Nie można jednak zapominać o tym, że odpowiednio wykonane ocieplenie może znacznie zmniejszyć koszty utrzymania domu.
Jak dobrze wiadomo, lwią część budżetu domowego w okresie jesiennym i zimowym pochłaniają koszta energii potrzebne na ogrzanie budynku. Nieprawidłowe ocieplenie znacznie zwiększa zapotrzebowanie na ową energię. W konstrukcji budynku powstaje wówczas mnóstwo szczelin, przez które ciepło może uciekać na zewnątrz. Siłą rzeczy ogrzewanie musi w takim wypadku pracować o wiele bardziej intensywnie, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w całym obiekcie. Z tego powodu oszczędzanie na tak istotnej kwestii jak ocieplenie domu nie ma żadnego sensu.
W taki sposób sami skazujemy się jedynie na większe wydatki związane z utrzymaniem budynku. W kwestii ocieplania domu mamy obecnie wiele różnych technologii i rozwiązań do wyboru. Warto dobrze się im przyjrzeć, bowiem oczywiście każda z nich posiada swoje wady i zalety. Najpopularniejsza jest prawdopodobnie wełna mineralna. Materiał ten odznacza się dość dobrymi właściwościami izolacyjnymi, a przy tym jest stosunkowo tani. Trzeba jednak pamiętać o licznych niedoskonałościach tego rozwiązania. Problemy pojawiają się tu szczególnie w tych obszarach budynku, który posiada nieregularną konstrukcję.
Najwięcej trudności sprawia zazwyczaj poddasze, a jednocześnie jego ocieplenie jest w zasadzie najważniejsze. To właśnie przez poddasze może uciekać na zewnątrz najwięcej ciepła z budynku. Obliczając, ile wełny na poddasze potrzebujemy do skutecznego ogrzania tej części budynku musimy brać pod uwagę to, jak wiele posiada ono zakamarków do których ciężko jest się dostać. Sprawiają one, że bardzo trudno jest dokładnie docieplić całą jego konstrukcję. Wełna, podobnie zresztą jak styropian, jest materiałem dostępnym w formie paneli. Sprawia to dodatkowo, że pomiędzy nimi powstaje mnóstwo szczelin i łączeń.
Mogłoby się wydawać, że kilka takich niedoskonałości nie robi tak naprawdę dużej różnicy. W rzeczywistości trzeba uświadomić sobie skalę owych ubytków. Oblicza się, że na przeciętnym poddaszu łączna powierzchnia takich przerw może nawet przekraczać metr kwadratowy! W praktyce można uznać, że w naszym dachu znajduje się dziura o powierzchni około metra kwadratowego, przez którą ciepło może uciekać bez żadnej przeszkody. Nie trzeba nikomu mówić, jak tragicznie wpływa to na ogólną wydajność całego docieplenia.
Można wręcz uznać, że wykonywanie takich prac nie ma w takim wypadku większego sensu. W końcu niezależnie od naszych starań i tak istnieć będzie tak duża szczelina w konstrukcji, która całkowicie zniweczy skutki naszych wysiłków. Nie należy jednak rezygnować z wykonywania docieplenia. Istnieją bowiem alternatywne techniki, które skutecznie rozwiązują wszystkie te problemy. Jeśli komuś zależy na wykonaniu naprawdę dokładnego ocieplenia poddasza, to powinien zainteresować się pianką poliuretanową.
Materiał ten od kilku lat zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Trudno jednak jest dziwić się temu, że tak wielu ludzi decyduje się na skorzystanie z pianki we własnym domu. Pianka poliuretanowa nanoszona jest na docieplaną powierzchnię metodą natryskową. Momentalnie po naniesieniu zwiększa swoją objętość i twardnieje. Można wtłoczyć ją nawet do trudno dostępnych zakamarków, w których umieszczenie wełny czy styropianu byłoby właściwie niemożliwe.
Pianka po zwiększeniu swojej objętości dokładnie wypełnia takie zakamarki i szczeliny. Ponadto pianka tworzy jednolitą, zwartą powłokę. Nie ma tu żadnych połączeń ani przerw. Dzięki temu wspomniany wyżej problem ubytków nie istnieje. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na dokładne ocieplenie poddasza. Warto się tym zainteresować, bowiem wykonanie takich prac na poddaszu często jest niezbędne.
Z jednej strony trzeba się tym zająć jeśli chcemy przystosować poddasze do zamieszkania. Z drugiej strony nawet jeśli nie korzystamy z tej części domu to i tak ucieka przez nie mnóstwo ciepła, które trzeba zatrzymać. Wełna czy styropian wciąż posiadają dobre właściwości izolacyjne, ale w przypadku poddasza materiały te nigdy nie będą w stanie zapewnić tak wysokiej skuteczności, jak pianka poliuretanowa.