Dereń - odmiany i warunki uprawowe

Derenie to krzewy ozdobne, które stanowią prawdziwą dekorację ogrodu. Jednym z najpopularniejszych jest dereń biały o czerwonych pędach i ciemnozielonych liściach. Większość gatunków derenia ma małe wymagania glebowe i dobrze znosi niskie temperatury.

Dereń to popularny krzew ozdobny uprawiany w przydomowych ogrodach. Występuje w licznych gatunkach i odmianach, wśród których znajdują się rośliny o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Dereń jadalny wydaje owoce o atrakcyjnym wyglądzie, które doskonale sprawdzą się na domowe przetwory.

Dereń – wymagania i zastosowanie

Derenie to ozdobne krzewy ogrodowe dostępne w różnych gatunkach i odmianach. Większość dereni jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Rośliny te są stosunkowo wytrzymałe na niskie temperatury. Do najmniej wymagających gatunków należy: dereń jadalny, dereń biały, dereń rozłogowy, dereń świdwa. Krzewy te można uprawiać na większości gleb ogrodowych. Preferują stanowiska słoneczne, jak też półcieniste oraz wykazują odporność na przejściową suszę i zanieczyszczenia miejskie. Derenie można wysadzać do gruntu przez cały sezon, ale najbardziej zalecaną porą jest wiosna i jesień. Większość dereni osiąga duże rozmiary. Krzewy ozdobne, takie jak dereń kousa najlepiej prezentują się jako solitery, natomiast odmiany o ozdobnych pędach, takie jak dereń biały warto sadzić w grupach. Derenie, np. biały lub rozłogowy, wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów.

Odmiany o dekoracyjnych liściach i pędach

Derenie to krzewy często sadzone w przydomowych ogrodach. Jedną z najpopularniejszych odmian o dekoracyjnych liściach i pędach jest dereń biały, który może osiągać do 3 m wysokości. Krzew ten ma rozłożysty pokrój, a jego największym walorem są czerwone pędy, które najlepiej prezentują się w okresie bezlistnym. Dereń biały posiada również ozdobne liście o jajowatym kształcie i ciemnozielonej barwie. Jesienią liście derenia białego przebarwiają się na karminowo. Krzew ten kwitnie późną wiosną wydając liczne kwiaty, jednak nie przypisuje się im walorów estetycznych. Dereń biały ma małe wymagania glebowe, preferuje glebę stale wilgotną. Dereń biały zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, na których dobrze się rozrasta, chociaż toleruje również półcień. Najbardziej znanymi odmianami są: Aurea, Elegantissima, Sibirica. Do krzewów o dekoracyjnych pędach należy także dereń rozłogowy o wysokości do 2 m. Posiada atrakcyjne czerwone pędy i zielone liście. Dereń rozłogowy kwitnie wiosną wydając drobne i niepozorne, biało-kremowe kwiaty zebrane w baldachogrona. W okresie jesiennym z kwiatów rozwijają się niejadalne białe owoce. Innym krzewem o dużych walorach dekoracyjnych jest dereń świdwa o zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Ten gatunek derenia kwitnie późną wiosną, a późnym latem wydaje prawie czarne owoce. Najpopularniejszymi odmianami derenia świdwa są: Midwinter Fire i Winter Beauty.

Dereń jadalny o jadalnych owocach

Dereń jadalny osiąga od 3 do 7 m wysokości, ma wzniesiony pokrój i posiada eliptyczne liście ułożone naprzemianlegle. Dereń jadalny swoją dekoracyjność zawdzięcza jadalnym owocom o czerwonej barwie i cierpkim smaku. Można je wykorzystywać do przygotowania domowych przetworów, takich jak: galaretki, dżemy, konfitury, soki, a nawet wina. Dereń jadalny dobrze owocuje na stanowisku słonecznym i osłoniętym. Ma niewielkie wymagania glebowe, preferuje gleby umiarkowanie wilgotne o lekko zasadowym lub umiarkowanym odczynie.

Dereń o dekoracyjnych podsadkach

Dereń kousa jest gatunkiem rzadziej spotykanym w przydomowych ogrodach. W polskiej strefie klimatycznej osiąga wysokość do 2-3 m. Największe walory dekoracyjne przypisuje się mu na przełomie wiosny i lata, kiedy wytwarza niepozorne kwiaty otoczone czterema białymi i niezwykle atrakcyjnymi liśćmi podkwiatostanowymi, inaczej podsadkami. Dereń kousa preferuje gleby wilgotne i żyzne, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i zacisznych.

Czytaj także: Sosna żółta – charakterystyka rośliny, wymagania, uprawa

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here