Dylematy z drzwiami wejściowymi

Każdy element budowy domu wymaga od inwestora uwagi i zaangażowania. Wszystko musi być przemyślany i dokładnie zaplanowany. Ma to wpływ na późniejsze użytkowanie. Takim elementem bezsprzecznie są drzwi wejściowe. To od ich wyboru zależy późniejsza funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. To, czy wybierze się drzwi drewniane, drzwi wejściowe aluminiowe, czy zwykłe stalowe zależy też od tego, gdzie mają by zamontowane.

Drzwi wejściowe – budowa

Na rynku znajduje się wiele rodzajów o różnych paramentach i cenie. Wybór więc zależy też w dużej mierze od możliwości finansowych.

Zasadniczo ich budowa opiera się na podobnej zasadzie. Składają się z ościeżnicy, która wraz z zawiasami stanowi mocowanie skrzydła. Do tego dochodzi jeszcze próg.

Samo skrzydło może być wykonane w różny sposób, od którego zależy jego sztywność, ale też właściwości izolacyjne. Na tym etapie dobrze zdecydować się na takie skrzydło, które posiada w sobie odpowiednie wypełnienie nadające mu dodatkowe walory ognioodporne oraz zabezpieczające przed włamaniem.

Rodzaje drzwi wejściowych

Wystarczy wejść do najbliższego marketu, by okazało się, że wybór nie jest prosty. Różna cena, ale też różne właściwości.

Najtańsze drzwi stalowe charakteryzują się prostą budową i najniższą ceną. Metalowe skrzydło zazwyczaj jest pomalowane farbą lub pokryte okleiną. Ten rodzaj drzwi często stosowanych jest do pomieszczeń gospodarczych (kotłowni).

Często wybierane są drzwi z materiałów PCV, które charakteryzują się prostą budową i niską ceną. Ich zaletą jest łatwość dopasowania do innych elementów wykończenia, takich jak bramy garażowe, czy okna.

Zdecydowanie droższym rozwiązaniem są drzwi drewniane. Rzadko kiedy są one w całości wykonywane z dobrego gatunku materiału. Najczęściej na zewnątrz stosowane są szlachetne gatunki.

Najdroższym rozwiązaniem są drzwi wejściowe aluminiowe. Jednak ich słabe właściwości izolacyjne wskazują na ich przeznaczenie bardziej w obiektach użyteczności publicznej niż domach.

Na co się zdecydować?

To na jakie drzwi wejściowe zdecydujemy się często zależy od ich ceny, ale dla wielu osób ważniejsza jest ich stylistyka. Ważniejsza nawet od stopnia izolacji cieplnej, czy stopnia ich bezpieczeństwa. Dlatego tak często w domkach jednorodzinnych pojawiają się drzwi wejściowe aluminiowe zamiast dobrych, drewnach.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here