ile kosztuje chrzest

W Polsce każdego roku przychodzi na świat kilkaset tysięcy dzieci. Wciąż znaczna większość z nich wychowywana jest w wierze katolickiej, a co za tym idzie – poddawana jest sakramentowi chrztu. Rodzice mają z tym jednak często problem, a dotyczy on przede wszystkim wątpliwości związanych z finansami. Ile kosztuje chrzest? To chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie pojawia się w rozmowach między znajomymi lub na forach internetowych. Sprawa nie jest tu jednoznaczna. Na kwotę, którą trzeba wydać z okazji tego sakramentu, składa się wiele czynników. Warto je zatem wyszczególnić.

Pierwsza sprawa dotyczy tego, ile kosztuje chrzest, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie samą mszę w kościele

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że udzielenie dziecku sakramentu jest w naszym kraju czymś, co nie podlega żadnej opłacie. Mimo to rzeczywistość jest nieco inna – przyjęło się, że zazwyczaj daje się księdzu kopertę z odpowiednią kwotą wedle własnego uznania. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne, a na pytanie, ile kosztuje chrzest, duchowni odpowiadają zwykle „Co łaska”. Jak duże sumy przeznaczają zatem rodzice chrzczonych dzieci?

Kwoty te są bardzo różne. Z wypowiedzi osób, których temat ten dotyczy, wynika, że koperty zawierają od 50 zł do nawet 500 zł. Średnia suma, którą najczęściej otrzymuje kościół za udzielenie chrztu, to 100-200 zł. Różne jest też podejście samym księży. Wielu z nich odmawia przyjęcia jakiejkolwiek kwoty, inni – wręcz przeciwnie. Warto dodać, że pieniądze te trafiają na pokrycie kosztów utrzymania kościoła i księży. Z tego powodu często bywa też tak, że parafie nieco biedniejsze, które na co dzień nie dysponują większymi nakładami finansowymi, liczą w tej kwestii na większe kwoty.

kościół

Sama msza, jak widać, nie jest szczególnym wydatkiem. O wiele więcej trzeba jednak przeznaczyć na inne rzeczy. Kosztów jest bowiem sporo – dziecko, które ma przystąpić do chrztu, wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania. Mowa tu o ubraniu, bucikach, kocyku, a także akcesoriach związanych bezpośrednio z sakramentem, jak np. świeca czy szatka.

Wyposażenie malucha w te niezbędne rzeczy, jak właśnie strój, to koszt nawet kilkuset złotych. Z kolei ceny szatek wahają się między 40 zł a 70 zł. Za gromnicę trzeba natomiast zapłacić ok. 30-40 zł. W niektórych rodzinach jest tradycja, że ubranko, szatkę czy świecę do chrztu zapewniają chrzestni, jednak nie jest to wszędzie praktykowane, więc rodzice muszą liczyć się z tego typu kosztami

Nie da się ukryć, że w kwestii tego, ile kosztuje chrzest, największą rolę odgrywa wydatek na przyjęcie. Zdecydowana większość rodziców decyduje się na zorganizowanie dziecku przyjęcia z okazji przystąpienia do sakramentu. Coraz powszechniejsze staje się wynajmowanie sali lub stolika w restauracji. Koszt od tzw. „talerzyka” to dziś ok. 70-200 zł, w zależności od oferty, menu, ilości zaproszonych osób, a przede wszystkim – od renomy lokalu.

W cenie tej mamy zazwyczaj jedzenie i picie wraz z pełnym serwisem i obsługą kelnerską, natomiast za alkohol czy tort trzeba zapłacić oddzielnie. Wiele osób decyduje się również na dodatkowe atrakcje, jak specjalne dekoracje czy wynajęcie animatora do zabaw ze starszymi dziećmi. Średni koszt organizacji takiego przyjęcia to zwykle 2000 zł. Oczywiście zdarza się, ze cena ta jest znacznie wyższa, jeśli rodzice mają liczniejszą rodzinę lub chcą zaprosić więcej osób.

chrzest

Oczywiście można również postawić na przyjęcie we własnym domu. Wówczas wydana na ten cel kwota będzie nieporównanie niższa – być może pozwoli zaoszczędzić nawet minimum 50%. Z drugiej strony trzeba włożyć w całość ogrom wysiłku, zwłaszcza przy większej liczbie gości.
Taka uroczystość wymaga samodzielnego zrobienia zakupów, przygotowania posiłków i przekąsek, upieczenia ciast, obsługiwania gości przez cały czas trwania przyjęcia. W dniu tak ważnym, jak chrzest własnego dziecka, nie każdy ma głowę do dodatkowych spraw, dlatego woli zapłacić więcej, a mieć wszystko przygotowane przez fachową obsługę. Z pewnością pozwala to na oszczędność sił i czasu, ale też nerwów i stresu.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że zaproszenie choćby najbliższej rodziny wymaga odpowiednich warunków lokalowych. Nie każdy dziś dysponuje mieszkaniem, które spokojnie pomieści co najmniej 15-20 osób przy stole. Trzeba również pamiętać, że do tego, ile kosztuje chrzest, często należy doliczyć także cenę wynajęcia profesjonalnego fotografa lub kamerzysty. Większość rodziców nie wyobraża sobie, by ich dziecko nie miało z tak ważnego dnia pamiątki w postaci ładnych zdjęć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here