5 profesji, gdzie niezbędne jest stosowanie płynu dezynfekcyjnego i zasady jego stosowania

Stosowanie płynu dezynfekcyjnego jest niezbędne w takich profesjach, gdzie ma się kontakt bezpośredni z drobnoustrojami chorobotwórczymi i istnieje możliwość ich przenoszenia poprzez używane urządzenia i narzędzia. Dlatego w strefie higieniczno-sanitarnej konieczne jest zamontowanie dozownika do płynu dezynfekcyjnego. Warto poznać zasady jego stosowania, a także 5 profesji, gdzie jest to konieczne.

Kosmetologia – zabiegi kosmetyczne pozbawione ryzyka zakażenia

Jak wiadomo tam, gdzie jest bezpośredni kontakt ze skórą klienta możliwe jest przenoszenie z pacjenta i na pacjenta groźnych chorób. Należy do nich między innymi gronkowiec złocisty i zapalenie wątroby typu C. Aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów i trudnych w leczeniu chorób należy stosować odpowiednią profilaktykę. Na samym początku należy wybrać spośród dostępnych metalowych lub wykonanych z ABS dozowników do płynu dezynfekcyjnego i dobrać profesjonalny środek higieniczny. Przed wymianą wkładów należy dozownik poddać dezynfekcji, takiej samej jak inne urządzenia znajdujące się w gabinecie.  

Fryzjerstwo – zadbaj o zdrowie swoje i swoich klientów

Fryzjerstwo to kolejna profesja, gdzie strefę umywalkową należy zaopatrzyć w dozownik do płynu dezynfekcyjnego. Odpowiednio skoncentrowany produkt pozwala pozbyć się z dłoni wszelkich bakterii, wirusów i grzybów. Oczywiście w przypadku stosowania środków chemicznych, np. farby do włosów, po zastosowaniu płynu dezynfekcyjnego należy na dłonie nałożyć rękawiczki.  

Lekarz i pielęgniarka – mycie rąk techniką Ayliffe 

Lekarze i pielęgniarki ze względu na stały kontakt z pacjentami chorymi, a także niejednokrotnie udzielanie pomocy w przypadku krwotoków czy zranień muszą mieć odpowiednio zdezynfekowane ręce. Zatem tu również konieczne jest zastosowanie płynu dezynfekcyjnego i to właściwie pierwsza profesja, która kojarzy się z tą czynnością. Należy tu zastosować odpowiednią technikę mycia rąk –  Ayliffe’a. Tutaj cały proces podzielony jest na 6 etapów, a każda czynność w poszczególnych etapach powinna być powtórzona 5 razy. Mycie rąk mimo iż wydaje się tu skomplikowane, wcale takie nie jest i trwa zaledwie minutę. „Ruchy tam i z powrotem” wykonywane po 5 razy pozwalają na dokładne umycie miejsc, które często są pomijane.    

Fizjoterapeuta – odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy i rąk 

W przypadku fizjoterapii, gdzie specjalista bezpośrednio i to przez dłuższy czas dotyka ciała pacjenta, jego ręce powinny być nieskazitelnie czyste. Dlatego tu również konieczne jest zastosowanie techniki Ayliffe’a, gdzie wykonuje się powtarzające się czynności. Na samym początku czyści się wewnętrzne strony dłoni i ich górne grzbiety, pocierając je o siebie. Następnie pociera się rozłożone dłonie, tak by umyć boki palców. Kolejnym etapem jest mycie grzbietów dłoni obydwu rąk. Następnie taką samą czynność wykonuje się pocierając o siebie zgięte grzbiety palców. W piątym etapie kolistymi ruchami myje się obydwa kciuki. Ostatnim etapem jest umycie płynem dezynfekcyjnym koniuszków palców. Oczywiście higiena własna to nie wszystko, gdyż trzeba jeszcze przed każdym pacjentem myć łóżko na którym wykonywane są zabiegi. Tu przydaje się papierowe czyściwo i płyn dezynfekcyjny ze spryskiwaczem.     

 

Pracownik produkcji żywności – nieskazitelnie czysta taśma produkcyjna, a także pracownik w sterylnym ubraniu  

Sterylna czystość dotyczy również branży spożywczej. Tutaj płyn dezynfekcyjny stosuje się nie tylko do rąk, ale również do przecierania taśm produkcyjnych czy części maszyn, które uprzednio zostały zdemontowane, a po tej czynności są przekazywane do sterylizacji. Podobnie jak w przypadku narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych konieczny jest tu schemat: dezynfekcji, mycia, suszenia, przeglądu, pakowania do sterylizacji, procesu sterylizacji oraz magazynowania w odpowiednich pojemnikach opatrzonych etykietą z datą przeprowadzonej sterylizacji. Pracownicy poza użytkowaniem dozowników do płynu dezynfekcyjnego muszą pamiętać o stosowaniu rękawiczek jednorazowych, czepków na głowę i fartuchów, a także bezpiecznego obuwia roboczego. Tylko takie wyposażenie umożliwia bezpieczne wykonywanie obowiązków.    

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to kiedy należy stosować płyn dezynfekcyjny. Czasem jest to wielokrotnie w ciągu dnia, gdyż taki obowiązek jest każdorazowo przy opuszczeniu stanowiska pracy, wyjściu ze sterylnego pomieszczenia na zewnątrz, wyjściu z toalety, a także przed każdym i po każdym kliencie lub pacjencie. Zatem płyn dezynfekcyjny powinien być wydajny, a to zapewniają dozowniki do płynu dezynfekcyjnego z zaworem niekapkiem. Oczywiście najlepiej w przypadku płynów dezynfekcyjnych stosować dozownik bezdotykowy, ewentualnie łokciowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here