USG tarczycy. Kiedy wykonać badanie?

USG tarczycy wykonuje się przede wszystkim po stwierdzeniu nieprawidłowego wyniku przeprowadzonych badań hormonalnych. Ultrasonografia jest zwykle pierwszym badaniem realizowanym w takiej sytuacji.

USG tarczycy to podstawowe badanie obrazowe tego gruczołu. Stanowi etap początkowej diagnostyki, w którym konieczne jest określenie ogólnego stanu tarczycy. Ułatwia to wykluczenie lub potwierdzenie podejrzeń o zachodzących w jej obrębie nieprawidłowościach. USG pozwala na rozpoznanie m.in. zacieków, guzów czy zwapnień. Kiedy wskazane jest przeprowadzenie ultrasonografii tarczycy?

Wskazania hormonalne do USG tarczycy

USG tarczycy wykonuje się przede wszystkim po stwierdzeniu nieprawidłowego wyniku przeprowadzonych badań hormonalnych. Ultrasonografia jest zwykle pierwszym badaniem realizowanym w takiej sytuacji. Pozwala na stwierdzenie obecności wszelkich niepokojących zmian, które mogą zachodzić w gruczole. Diagnostyka ta ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet w ciąży, a także planujących dziecko.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy może nie tylko do pewnego stopnia ułatwić zajście w ciążę, ale również pomóc w jej prawidłowym utrzymaniu, aż do porodu. USG tarczycy często wskazane jest także bezpośrednio przed wykonanie testów krwi. Na niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą bowiem wskazywać inne aspekty, niż ormonalne. Nierzadko są to symptomy, które wskazują na schorzenia i nieprawidłowości w budowie gruczołu, np. powiększenie obwodu szyi.

Obciążenie genetyczne i wykrycie guzków tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy bezwzględnie wykonane musi być u osób, w których najbliższej rodzinie występowały choroby tego gruczołu. W ten sposób można szybko wykryć zmiany, które wynikają ze schorzeń wrodzonych oraz obarczenia genetycznego. Dzięki temu leczenie pacjenta może być poprowadzone przez lekarza w taki sposób, aby problemy z tarczycą w minimalnym stopniu wpływały na samopoczucie i zdrowie chorego.

USG należy też wykonać u osób, u których wykryto istnienie guzków tarczycy. Obrazowanie w niemal 100 procentach przypadków pozwala na potwierdzenie zmian w obrębie tego gruczołu. Ultrasonograf nie wykrywa niestety guzków złośliwych, jednak może wskazywać na ich istnienie. Dalsza diagnostyka polega na pobraniu tkanek, celem wykonania badania histopatologicznego z zastosowaniem podglądu w formie USG.

Dolegliwości bólowe i choroby autoimmunologiczne

Wskazaniem do przeprowadzenia ultrasonografii tarczycy są dolegliwości bólowe w okolicach szyi. Często występują one razem z powiększeniem węzłów chłonnych tego obszaru. Guzki i zmiany tarczycy mogą być niewidoczne gołym okiem, a mimo to powodować u pacjenta zaburzenia połykania. Ich diagnoza również powinna się odbywać poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego.

Dokładniejsza diagnostyka konieczna jest w przypadku osób cierpiących na choroby o charakterze autoimmunologicznym. Wskazane jest przeprowadzenie badań USG również u rodzin tych pacjentów. Pozwala to na wykluczenie chorób tarczycy przekazywanych genetycznie. Ultrasonografię gruczołu przeprowadzać można profilaktycznie, optymalnie co trzy lata. Można w ten sposób wcześnie wykryć nowotwór złośliwy tarczycy, co daje nawet 90 procent szans na pomyślne leczenie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here