Jesteś w ciąży i już za niecały miesiąc będziesz mogła utulić w ramionach swoją kruszynkę, dlatego zaczęłaś zastanawiać się nad tym, czy przypadkiem nie przysługuje ci becikowe? Każdy kiedyś o nim słyszał, ale jednak nie każda matka się o nie ubiega – a to błąd, bo skoro możliwe jest sięgnięcie po dodatkowe pieniądze przeznaczone na utrzymanie dziecka, warto na pewno je zdobyć i to niezależnie od własnej sytuacji finansowej. Czym jest właściwie to całe becikowe i czy każda kobieta może się o nie ubiegać?
Ile się czeka na becikowe i ile dokładnie może ono wynosić?
Na te pytania na pewno chcesz sobie odpowiedzieć, a jeśli to zrobisz, będziesz bardziej chętna do ubiegania się o korzystne dofinansowanie dla rodziców.
Becikowe jest jednorazową formą dofinansowania. Zaczyna ci ona przysługiwać w momencie pojawienia się na świecie dziecka. Ten typ zapomogi funkcjonuje w samej Polsce już od kilkunastu lat i póki co ma się dobrze – nie wygląda na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Mimo wszystko z ubieganiem się o becikowe nie powinnaś czekać zbyt długo, bo w taki sposób ryzykujesz utratą szansy na osiągnięcie dodatkowej zapomogi. A skoro ktoś chce ci ją dać, po prostu musisz po nią sięgnąć – utrzymanie małego dziecka to nie lada wyzwanie, dlatego nawet najmniejsza zapomoga finansowa pozwoli ci jeszcze lepiej się tym wszystkim zająć.
Czy jednak aby na pewno przysługuje ci takie becikowe? Na pewno się nad tym zastanawiasz, ale o to akurat nie powinnaś się martwić. Becikowe wydawane jest bowiem wszystkim matkom lub ojcom nowo narodzonych dzieci, a także ich opiekunom prawnym bądź opiekunom faktycznym. Skoro sama już niedługo zostaniesz matką, taka zapomoga oczywiście ci przysługuje. Nie rezygnuj z niej tylko ze względu na związane z nią formalności. Nawet jeśli nie chce ci się ich załatwiać, zrobisz to dość szybko i bez większych problemów.
Z jakich warunków powinnaś się zatem wywiązać, aby uzyskać przysługującą ci przecież zapomogę finansową? Całe szczęście nie ma ich wiele, choć na przestrzeni ostatnich lat uległy one zmianie. Po pierwsze – wiesz już, że becikowe przysługuje rodzicom bądź opiekunom prawnym dziecka. Jeszcze kilka lat temu, do 2012, każdy mógł się o nie starać i każdy je uzyskiwał, podczas gdy dziś wygląda to niestety nieco inaczej. Aktualnie, od kiedy zmieniły się przepisy zapisane w ustawie o świadczeniach rodzinnych, becikowe przysługuje tylko i wyłącznie najuboższym rodzinom.
Średni dochód jednego z ich członków nie może przekraczać niecałych dwóch tysięcy netto, więc jeśli ty wraz ze swoim partnerem zarabiacie znacznie więcej, becikowe po prostu nie będzie wam przysługiwać. Istnieje jeszcze jeden warunek, jaki należy spełnić, aby móc je uzyskać. Chodzi tutaj o zaprezentowanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, iż podczas przechodzenia przez ciążę znajdowałaś się pod opieką lekarza prowadzącego. Na pewno tak właśnie było, dlatego tym akurat zapisem nie musisz się specjalnie przejmować.
Jeżeli jednak po zapoznaniu się z zasadami przyznawania becikowego stwierdziłaś, że tobie też ono przysługuje, zapewne interesuje cię to, ile pieniędzy będziesz mogła uzyskać na jego podstawie. Czy będą to drobne kwoty czy sumy liczone w tysiącach? Czy kupisz za nie pełną wyprawkę dla swojego malca, czy jedynie kilka ubranek bądź parę zwykłych produktów spożywczych? Otóż według ustawy ustalonej już kilkanaście lat temu wysokość becikowego każdorazowo wynosi tysiąc złotych – w teorii nie ma więc takiej możliwości, abyś za urodzenie dziecka otrzymała mniej lub więcej.
Istnieje wyłącznie jeden wyjątek od tej reguły. Skoro bowiem becikowe uzyskiwane jest z tytułu urodzenia jednego dziecka, jeżeli zdarzyłoby ci się przejść przez ciążę bliźniaczą, otrzymałabyś dwa tysiące złotych, a w przypadku urodzenia trojaczków – trzy tysiące złotych. Stawki te są stałe i w żadnym innym przypadku nie ulegają zmniejszeniu bądź podwyższeniu. Ten jeden tysiąc złotych masz więc w stu procentach gwarantowany.
Ile się czeka na becikowe?
Po jakim czasie od złożenia swojego wniosku będziesz mogła cieszyć się dodatkowym tysiącem złotych i zacząć go wydawać? Otóż decyzja administracyjna podejmowana jest w przeciągu trzydziestu dni liczonych od dnia złożenia wniosku i zaprezentowania wszystkich niezbędnych formularzy. Samo becikowe otrzymasz w podobnym terminie – zazwyczaj do końca miesiąca lub do ostatniego dnia następnego miesiąca, jeżeli swój formularz złożyłaś nieco później. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i trochę na to wszystko poczekać.