Zapewne niejeden z nas zastanawiał się nad swoją przyszłością. Mamy swoje marzenia zawodowe, plany na przyszłość. Sami podejmujemy wybór swoich studiów, których celem jest uzyskania odpowiedniej wiedzy na temat określonej dziedziny, w której chcemy się specjalizować. Niestety bez zaangażowania możemy pomarzyć o dobrze płatnej pracy i spełnieniu zawodowym.
Praca oraz zaangażowanie jest bardzo istotnym czynnikiem w życiu każdego człowieka. Stworzeni jesteśmy by pracować, zarabiać i wydawać. Świat wciąż się rozwija, nie jeden nie nadąża nad tempem jakie dyktuje nam technologia, czy moda. Praca wymaga nie tylko zaangażowania, talentu i chęci, ale także „świeżości.” Chcąc osiągnąć sukces twórczy nie możemy stworzyć czegoś co istnieje, bowiem nic to nie zmieni.
Zauważmy na przykładzie kinematografii jak sprawa ma się do postrzegania obecnej technologicznej rzeczywistości przez społeczeństwo. Mianowicie stare, czarno – białe filmy będą mniej chętnie oglądane przez dzisiejszą młodzież, niż te nowe filmy, których premiera odbyła się kilka dni temu. Niestety nasz wzrok potrzebuje coraz nowszych bodźców do tego, aby mógł przekazać mózgowi coś co można nazwać interesujące i ciekawe.
Słaba jakość, brak barw, czy niski jakość dźwięku ogromnie wpływa na odbiór filmu przez współczesne społeczeństwo. Co spowodowało, że tak się stało? Otóż powstały po prostu nowe filmy z lepszą jakością, dźwiękiem oraz kolorem. Co co jest lepsze automatycznie jest bardziej popularne i popyt na to rośnie. Jeśli popyt będzie stale rósł, także produkcja się zwiększy, która będzie stwarzała warunki do stałego rozwoju danej dziedziny.
Niejeden z nas zastanawiał się, w których zawodach najlepiej się zarabia
Jedni pójdą kształcić się w danym kierunku tylko dlatego, że dany zawód jest opłacalny, a drudzy pójdą w kierunku swoich zainteresowań i zaczną zarabiać robiąc to co kochają. Każdy ma swoje powołanie zawodowe. Jak odkryć swoje powołanie? Należy odpowiedzieć sobie na pytanie co mnie interesuje, co lubię robić w wolnych chwilach. Niestety nie wszystko co sprawia nam przyjemność możemy przełożyć na prace, bowiem jedzenie słodyczy niekoniecznie zapewni nam stały dochód. Warto także określić swój charakter, zalety oraz wady, mocne i słabe strony. Tak dobrze możemy znać swojego kolegę, czy koleżankę, a siebie dobrze nie znamy i nie potrafimy określić co tak naprawdę lubię robić.
Istnieje wiele możliwości pracy, kwestia w tym, czy po prostu chcemy podjąć pierwszą lepszą robotę, czy zastanowić się i wybrać najtrafniejsze stanowisko, dostosowane do mojej osobowości. Może chcemy podjąć rolę polityka, a może mam zdolności przywódcze i będę startował na stanowisko wójta lub burmistrza. Opcji jest wiele, jednak należy dobrze zastanowić się czy to będzie sprawiało, że życie jest coraz lepsze, czy wręcz przeciwnie. Jeśli kandydujemy na stanowisko wójta, pierwej zastanawiając się ile zarabia wójt, to myślenie to „zabłądzi” głęboko w lesie. Jeśli myślimy tylko o pieniądzach to zablokujemy pewne istotne sfery w postrzeganiu rzeczywistości.
Materializm to postrzegania świata wyłącznie za pomocą pieniędzy. Nie widzimy nic innego prócz tego co przyniesie zysk i nas wzbogaci. Przywiązanie do rzeczy materialnych nie jest trwałe. Oczywiście rzeczy materialne są potrzebne, a nawet niektóre nie zbędne, natomiast należy pamiętać, że to sprawia pewne ułatwienia w codziennym funkcjonowaniu. Pieniądz nie sprawi, że staniemy się lepszymi ludźmi. Nasze podejście do pieniądza oraz do rzeczywistości i społeczności buduje nasze myślenie.
Ostateczny wybór naszej drogi zawodowej nie decyduje o całym naszym przyszłym życiu, bowiem zawsze jest możliwości zmiany obecnego zatrudnienia. W każdym momencie życia możemy odkryć swoje prawdziwe powołanie zawodowe. Niestety w niektórych przypadkach oświecenie przychodzi za późno. Co zrobić, aby nie obudzić się z ręką w nocniku? Należy być ciągle zainteresowany światem i tym co się wokół dzieje. Nie należy ograniczać się do jednych sfer życia. Obecny świat oferuje nam tak wiele możliwości, że nie starczyło by nam życia, aby wszytko przestudiować.
Należy poszukiwać mądrze oraz z rozsądkiem, aby nie zagubić się w swoim „labiryncie.” Każdy z nas musi wybrać swoją drogę zawodową, która sprawi, że będziemy stawać się lepszymi ludźmi. Kluczem do szczęścia to nie tylko dobrze płatna praca, ale także umiejętność zrozumienia sensu życia oraz drugiego człowieka. Życie zbyt krótkie jest, aby ograniczać swoje możliwości. Istotą szczęśliwego życia to odrzucenie fałszywych wzorców do naśladowania.