Kancelaria notarialna

Niewiele osób wie, że pewne sprawy prawne nie muszą być kierowane do sądu. Są to zazwyczaj sprawy dotyczące spadków, majątku, nabycia lub sprzedaży nieruchomości, umów małżeńskich, takich jak intercyzy. W takich sytuacjach warto udać się do notariusza, który jest osobą odpowiednio przygotowaną do rozstrzygania i załatwiania takich spraw, a także jest tak zwaną osobą zaufania publicznego.

Kancelaria notarialna – jaki zakres czynności notarialnych wykonuje?

Przede wszystkim przed udaniem się do kancelarii notarialnej warto wiedzieć, że jest szereg sytuacji, które wymagają uzyskania formalnego aktu notarialnego. Bez takiego dokumentu niektóre sprawy np. dotyczące nabycia nieruchomości mogą być uznane za nieważne. Tym samym osoba kupująca dom nie będzie uznana za jego właściciela.

Kancelaria notarialna zajmuje się wieloma czynnościami notarialnymi, najczęściej są to: umowy darowizny, umowy zbycia nieruchomości lub jego kupna, umowy zrzeczenia się spadku, umowy spółek komandytowych, określenie statutu spółek komandytowo-akcyjnych, umowy o rozdzielności majątkowej (intercyzy), oświadczenia dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku, pełnomocnictwo w powyższych czynnościach.

Notariusz w kancelarii i jego kompetencje

Najważniejsze w sprawowaniu tego stanowiska jest to, żeby przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, być bezstronnym i umieć dochować tajemnicy zawodowej. Należy podkreślić, że notariusz to prawnik zajmujący się wyżej wymienionymi czynnościami notarialnymi, które wymagają znajomości prawa, w tym ustaw i rozporządzeń.

Do zadań notariusza zalicza się: sporządzanie aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedzicznego, sporządzania poświadczeń dotyczących podpisów, pozostawania przy życiu, autentyczności dokumentów, ich daty wydania, zgodności kopii z oryginałem, spisywanie protokołów, przyjmowanie na przechowywanie pieniędzy oraz papierów wartościowych, sporządzanie wpisów, odpisów, wyciągów dokumentów itd.

Kancelaria notarialna czy sąd – gdzie się udać?

Jeśli nasza sprawa dotyczy jednej z wcześniej wymienionych czynności lub sytuacji, to zdecydowanie lepiej wybrać się najpierw do notariusza niż do sądu. W kancelarii notarialnej szybciej i sprawniej załatwimy wiele rzeczy, które tak naprawdę nie wymagają rozpraw. Pozwoli to nam zaoszczędzić dużo czasu, a nawet pieniędzy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here