Jaki tunel foliowy wybrać na działkę?

0
1953

Tunele foliowe na działkę mogą być różnej wielkości i szerokości. Przy doborze można wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Istotne znaczenie ma rzecz jasna rozmiar działki, jeżeli chodzi o długość tunelu. Z kolei jego wysokość dobierana jest przede wszystkim ze względu na wygodę osoby, która uprawia w nim warzywnik. Zatem warto zastanowić się, jaki tunel najlepiej wybrać na działkę.

Uprawa warzyw pnących – wybierz dość wysoki tunel foliowy

Wybierając tunele foliowe na działkę przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, co chcesz w nim uprawiać. Jeśli lubisz warzywa strączkowe takie jak groch, fasola czy bób, a ponadto myślisz o uprawie pomidorów, to koniecznie musisz wybrać wysoki tunel foliowy. W przypadku uprawy w tunelach często decydujemy się na warzywa, które posiadają różne wymagania glebowe. Dlatego nie możemy sadzić ich bezpośrednio do gruntu obok siebie. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest uprawa w skrzynkach, gdzie można przygotować ziemię o innym odczynie dla poszczególnych warzyw. Takie skrzynki również mają dość spore gabaryty i aby wygodnie poruszać się w tunelu, musisz je odpowiednio rozmieścić. Zatem biorąc pod uwagę co i w jakiej ilości chcesz uprawiać i ile skrzynek będziesz potrzebować, dobierzesz odpowiednio długi tunel foliowy. Jeśli w skrzynkach uprawiać będziesz rośliny pnące, to dodatkowo musisz zadbać o odpowiednią wysokość tunelu, czyli wybrać model o wysokości około 2 metrów.

Uprawa truskawek i oberżyny – mały tunel może Ci wystarczyć

Przy uprawie truskawek nie potrzebujesz bardzo wysokiego tunelu, gdyż z grządki zbierasz je i tak w pozycji kucznej, To samo tyczy się oberżyny. Zatem jeżeli nie masz zamiaru uprawiać warzyw w skrzynkach, a bezpośrednio w gruncie, a dodatkowo nie są to rośliny pnące, to zdecydowanie dobrym wyborem będzie niski tunel foliowy. Warto wiedzieć, że taki tunel zapewnia również wyższą temperaturę wewnątrz, tym bardziej, jeśli zastosujesz nieperforowaną folię. Dzięki temu bakłażan będzie miał doskonałe warunki cieplarniane, jednak nie możesz również zapomnieć o wietrzeniu tunelu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.

Folia – jaką wybrać na tunel foliowy?

Kluczowy przy wyborze tunelu foliowego, poza wielkością samego szkieletu wykonanego z metalu lub rurek PCV, jest dobór odpowiedniej folii dopasowanej do uprawy. Mamy tu kilka możliwości jeśli chodzi o kolorystykę, ale ma ona znaczenie głównie estetyczne. Najważniejsze są parametru folii przeznaczonej na tunele foliowe. Powinna przepuszczać jak najwięcej promieni słonecznych, a przy tym odpowiednio rozpraszać światło. Takie informacje powinno się znaleźć w specyfikacji producenta. Oczywiście folia perforowana dodatkowo zapewnia odpowiednią wentylację. Nie znaczy to, że folia bez perforacji jest złym wyborem, jednak tutaj trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu tuneli foliowych. Można również wybrać folię ze specjalną moskitierą, która chroni przed dostępem owadów do sadzonek. Istotny przy wyborze folii jest parametr UV. Liczba znajdująca się przy nim oznacza ilość sezonów, w czasie których folia stanowi ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz kontynuować swoją przygodę z uprawą pod osłonami, to możesz wybrać folię jednoroczną, czyli UV-2. Są również folie, które wystarczają na wiele sezonów, jednak tu trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają odpowiednie zbrojenie siatką PCV, która chroni przed jej rozerwaniem, np. przy silnym wietrze. W przypadku roślin ciepłolubnych warto zastosować na tunele foliowe na działkę nie tylko folię nieperforowaną, ale przede wszystkim wielowarstwową. Dzięki temu lepiej utrzymuje ona temperaturę, zwłaszcza w nocy, co ma znaczenie w przypadku spadków temperatury.

Tunel foliowy z oknami czy bez?

Wybierając tunel foliowy na działkę trzeba zastanowić się nad sposobem jego wietrzenia, który będzie dla nas najwygodniejszy. W przypadku roślin ciepłolubnych warto wybrać modele, które wietrzy się otwierając drzwi, jednak zastosować w nich moskitierę, dla ochrony sadzonek. Dzięki temu tunel będzie lepiej wentylowany niż w przypadku niewielkich okienek, a tu potrzebne jest poranne, dość solidne wietrzenie, gdyż tunel nieperforowany dość szybko i znacznie się nagrzewa. Okna są dobrym rozwiązaniem w przypadku roślin, które potrzebują stałego dostępu do świeżego powietrza. W okresie letnim, kiedy powietrze jest wyjątkowo suche i trzeba stale wentylować tunel, aby zapewnić jakąkolwiek cyrkulację powietrza lepiej sprawdzają się tunele foliowe z okienkami wyposażonymi w moskitiery.

Wybór odpowiedniego tunelu na działkę nie jest prostą sprawą. Jednak wiedząc, co w nim będziemy uprawiać, znacznie łatwiej podjąć decyzję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here