Już na samo brzmienie słowa „audyt” niektórzy przedsiębiorcy dostają gęsiej skórki. Kojarzy się głównie z czymś złym i niepożądanym, a to dlatego, że jeśli już słyszymy o audycie, to w sytuacjach związanych z nieprawidłowościami i nadużyciami finansowymi. Audytu jednak nie trzeba się bać, bo jest on zwykłym badaniem, potwierdzającym rzetelność firmy.
Czy wszystko jest ok?
Audyt finansowy jest bardzo ważny w kontekście wyłapania ewentualnych nieprawidłowości w finansach firmy. Czasami są one wynikiem błędu, ale częściej celowym działaniem i szkodą dla instytucji. Nierzetelne sprawozdanie finansowe to zazwyczaj tylko początek lawiny innych, poważniejszych nieprawidłowości. Żaden podmiot nie chce się narażać na straty i popularność audytów nie może dziwić. Jeśli zawczasu przeprowadzony audyt da wątpliwości co do uczciwości i intencji pracowników, władze instytucji mają czas, na powzięcie działań wyjaśniających.
Czynności wykonywane w ramach audytu
Audyt finansowy to nic innego, jak wykonywanie różnego rodzaju testów. Takie testy są zazwyczaj przeglądowe, czyli takie, polegające na ocenieniu najważniejszych elementów systemu kontroli i przypuszczeniom, czy można opierać się na nich, przeprowadzając audyt, testy zgodności oraz testów ostatecznych, czyli rzeczywistych.Audyt sam w sobie obejmuje wiele obiektów podległych kontrolowanej instytucji, a więc środki pieniężne, rozrachunki i roszczenia, kapitały zasadnicze, fundusze specjalne, a także wszelkiego rodzaju windykacje. Samo badanie przeprowadzane jest etapami i trwa od kilku dni, do nawet kilku miesięcy, zważywszy na wielkość kontrolowanej instytucji i skalę pojawiających się nieprawidłowości.
Szybka ocena, rzetelność i sprawność, czyli cechy dobrego audytu
Audyt finansowy może kojarzyć się z mozolnym kartkowaniem tysięcy stron sprawozdań, akt i dokumentów przez rewidenta. Drobiazgowość przeprowadzania dobrego audytu to jednak mylne pojęcie. Audyt finansowy powinien zawierać trzy najważniejsze cechy, a więc być szybko i fachowo oceniony, powinien być dokładny (nie mylić z drobiazgowością), a także rzetelny. Dzięki tym trzem cechom rewizja przebiegnie sprawnie oraz pozwoli wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC