Grain whisky – co wyróżnia spośród innych odmian szkockiej?

Whisky ma wiele odmian. Każda z nich ma określony smak i aromat, który zawdzięcza wykorzystanym składnikom oraz metodom produkcji. W przypadku szkockiej whisky istotny jest region, w którym powstaje. Jakie rodzaje trunków są tam produkowane?

Co charakteryzuje szkocką whisky?

Whisky to trunek wytwarzany od stuleci. Iryjscy mnisi produkowali napój z fermentacji owoców już w VII wieku. „Woda życia” miała pomagać w różnego rodzaju dolegliwościach. Leczyła bowiem ospę, bóle głowy, czy inne przypadłości. Z czasem napój ten dotarł do Szkocji, gdzie zaczęto doceniać walory niekoniecznie zdrowotne. Od XVII wieku whisky przypominała już trunek, który znamy dzisiaj. Szkoci chcąc uchronić swój produkt przed nędznymi podróbkami, określili zasady jego produkcji i zawarli je w The Scotch Whisky Act. Dzięki temu mianem szkockiej whisky mogą być określane wyłącznie produkty powstałe w całości na terenie tego państwa. Trunek ten powstaje wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Tak powstałą whisky określa się mianem single malt.

Grain whisky – jakie ma zastosowanie?

Single malt to wśród koneserów najbardziej ceniony rodzaj whisky. Na jego smak i aromat wpływ ma region, w którym jest produkowany. W niektórych z nich wyczujemy zapach morza i słonawy smak. W innych dominować będzie kwiatowo-ziołowa nuta. Single malt to jednak nie jedyna odmiana tego trunku. W Szkocji produkuje się także grain whisky. Znajdziesz je na tej stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain-szkocka. To whisky zbożowa, produkowana z mieszanki pszenicy i kukurydzy. Gran whisky rzadko jest butelkowana w czystej postaci. Najczęściej dodaje się ją do whisky mieszanej, czyli blended. Tego rodzaju trunki powstają chociażby w Lowlands. Zdarza się jednak, że destylarnie wypuszczają na rynek single grain whisky. To trunki wysokiej jakości złożone wyłącznie z odmiany zbożowej. Najlepsze z nich są praktycznie niemożliwe do odróżnienia w smaku od single malt. Warto o tym pamiętać i poszukiwać takich wyjątkowych egzemplarzy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here