szczeniak z piłką

Zwolenników pupili na świecie jest bardzo wielu. Każde dziecko marzy o tym, by posiadać jakieś zwierzątko, a najbardziej popularne są oczywiście pieski. Posiadanie psa jest jednak dużym obowiązkiem i trzeba liczyć się z tym, że decydując się na szczeniaka trzeba będzie podjąć próbę nauczenia go pewnych zasad.

Mimo, że mamy do czynienia ze zwierzakiem, to musimy nauczyć go jakie zachowania są mile widziane, a które nie. Marzeniem jest, aby nasz psiak umiał czytać w naszych myślach, jednak podobnie jak z dzieckiem, szczeniaka należy wychować, a także dobrze karmić – dobrą karmę kupimy w sklepie internetowym AnimalZoone.

Trzeba pamiętać, że odpowiednie podejście do kwestii wychowania szczeniaka, może mieść wpływ na cały proces. Pies musi nam ufać i czuć się przy nas bezpiecznie, aby z chęcią wykonywać nasze polecenia. Z pewnością nie służy temu krzyk czy kary cielesne. Mądrze wypracowany system kar i nagród może wspomóc nasze działania w procesie kształtowania zasad. Najbardziej efektywne okazuje się ciągłe chwalenie dobrych zachowań, co powoduje, że traci on zainteresowanie psoceniem. Jak wychować szczeniaka na posłusznego psa? Poniżej kilka podstawowych zasad.

Dbanie o czystość

Jedną z pierwszych kwestii, od których zaczyna się kształcenie szczeniaków to informowanie o potrzebach fizjologicznych. Wiadomym jest, że szczeniak nie powie, kiedy ma potrzebę wyjścia na dwór. W tej kwestii musimy wykazać się dużą cierpliwością oraz wyrozumiałością. Trzeba pamiętać także, że szczeniaki załatwiają się o wiele częściej. Zamiast denerwować się za każdym razem, kiedy wdepniemy w kałużę przygotowana przez pieska, dowiedzmy się jak temu zapobiegać.

Jest kilka charakterystycznych momentów, kiedy szczeniakowi najprawdopodobniej zechce się załatwić potrzebę. Pieski załatwiają się zaraz po przebudzeniu, po jedzeniu, po zabawie oraz przed pójściem spać. W tych porach warto zadbać o wyjście z maluchem na dwór i w ten sposób rozpocząć proces nauki załatwiania się na dworze. Jeżeli fizycznie nie mamy takiej możliwości by co chwilę wychodzić z psem na zewnątrz, warto znaleźć jedno miejsce w domu, w którym zwierzak będzie mógł się załatwiać. Względy higieniczne zapewni odpowiednia mata, która pochłonie płyn i zapach.

Mów tak by pies Cię słuchał

Komunikacja z psem w początkowej fazie jest nieco utrudniona. Małego pieska należy bezwzględnie wszystkiego nauczyć. Nauka odpowiednich komend jest pierwszą rzeczą, od której zaczynamy proces szkolenia psa. Szczególnie, że dopóki nasz piesek nie będzie miał wykonanych wszelkich szczepień najprawdopodobniej nie będziemy wychodzić z nim na spacery. Jest to okres, w którym warto nauczyć psa podstawowych komend jak “zostaw”, “siad”, “leż”.

To jedne z najprostszych a zarazem podstawowych komend jakie może nauczyć się pies. Szczególnie są one przydatne podczas nakładania jedzenia do miski, kiedy mały głodomór nie może oprzeć się zapachom i skutecznie utrudnia nałożenie karmy. Dobrym ćwiczeniem w takiej sytuacji jest wydanie komendy “siad” a następnie “leż”. Kiedy pies wykona podane przez nas komendy w nagrodę otrzymuje miskę z jedzeniem. Nie można także zapomnieć o komendzie “stój”. Musimy umieć zatrzymać naszego pupila podczas spaceru, gdy ten bez opamiętania biegnie w niepożądanym kierunku.

Spacer

Nauka chodzenia na smyczy to kolejny etap wychowania szczeniaka. Kiedy już trochę podrośnie i nabierze odporności można rozpocząć wychodzenie na spacery. Mając na uwadze niekończąca się energię i chęć do zabawy powinniśmy uczyć chodzenia na smyczy etapami. Na początek warto psiaka trzymać przy nodze przez kilka minut. Z każdym kolejnym razem wydłużając nieco czas. Pozostała część spaceru powinna być zabawą i upustem energii. Kiedy trzymamy psa na smyczy, ważne byśmy kontrolowali permanentnie jego zachowanie.

Trzeba zwracać uwagę czy się nie wyrywa, czy idzie równo. Jeżeli zbyt często ma ciągoty do zbaczania z trasy warto wtedy zastosować komendę “równaj”. Pierwsze spacery to właśnie idealny czas na naukę. Kiedy pies jest posłuszny lub tez wykazuje chęć nauki powinniśmy co jakiś czas wynagradzać jego starania. Pochwała połączona ze smakołykiem będzie najlepszym rozwiązaniem. Wybierając rodzaj smyczy powinniśmy dobrać ja do wielkości psa. Do smyczy można zastosować obrożę lub szelki. A w przypadku, kiedy nasz pies lubi próbować wszystko co napotka na swojej drodze można również rozważyć nałożenie kagańca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here