Karma dla kota po sterylizacji

Żywienie kota jest bardziej skomplikowane, niż się to wydaje przeciętnej osobie niewprawionej w temat. Wybierając karmę dla kota, należy wziąć pod uwagę jego rozmaite predyspozycje oraz preferencje, a także stan jego zdrowia. Wśród karm o specjalistycznym zastosowaniu znajdują się także te, które zaleca się do stosowania po przejściu zabiegu sterylizacji. Odpowiednio dobrany skład pozwala szybko wrócić do zdrowia, odzyskać dobrą kondycję oraz utrzymać ją przez cały czas. Będzie także przeciwdziałać wykształcaniu się różnych kocich dolegliwości. Poniżej wgrywamy się w temat kociej karmy oraz podpowiadamy – czym powinny odznaczać się dobrej jakości produkty podawane po zabiegu sterylizacji. 

Sterylizacja – i co dalej? Najważniejsze predyspozycji kotów po sterylizacji 

Sterylizacja lub kastracja mogą wywołać duże zmiany w funkcjonowaniu organizmu kota. Przede wszystkim – koty takie zdecydowanie częściej cierpią z powodu nadmiarowych kilogramów, a nawet otyłości. Niestety, ale problemy te często współwystępują z cukrzycą, bądź mogą prędzej czy później do niej doprowadzić. Ponadto, otyłość może przeciążać układ moczowy, prowadząc do stanów zapalnych i innych problemów w funkcjonowaniu dróg moczowych. 

Z czego wynikają te problemy? W największym skrócie można powiedzieć, że sterylizacja jest zabiegiem ingerującym w równowagę hormonalną organizmu danego kota. Jej ponowne wykształcenie wymaga zaangażowania rozmaitych czynników, odpowiedzialnych między innymi za metabolizm glukozy, a także stymulację apetytu i w rezultacie – powstawanie tkanki tłuszczowej. Innymi słowy, koty po zabiegu sterylizacji uzyskują nową równowagę hormonalną, która niestety sprzyja przebywaniu na wadze.

Karma dla kota po sterylizacji – jaką wybrać? 

Koty po sterylizacji powinno otrzymywać kompletny i odpowiednio zbilansowany pokarm, w którego składzie będą znajdować się najważniejsze mikro- i makroskładniki. Najlepiej jest kontynuować stosowanie tej samej karmy przez długi okres czasu, stawiając na produkty o stabilnym składzie oraz wysokim poziomie strawności. Większość dostępnych karm dla kotów sterylizowanych posiada obniżoną zawartość energetyczną, w celu przeciwdziałania otyłości. Najczęściej, są one o 20-30% mniej kaloryczne, w porównaniu do konwencjonalnej karmy dla kota.

Szczególnie ważne jest stosowanie specjalnej karmy w ciągu pierwszych kilku miesięcy po wykonaniu operacji. W ten sposób kot utrzyma prawidłową kondycję organizmu, a jego tkanka tłuszczowa nie rozrośnie się za bardzo. Po upływie kilku miesięcy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i ustalić dalszy sposób żywienia kota. 

Odmiennie wygląda sprawa w przypadku tych kociąt, które zabieg przeszły na bardzo wczesnym etapie życia. Ponieważ wciąż są małymi kociętami, których organizmy intensywnie rozwijają się, nie można zrezygnować z podawania karmy wysokoenergetycznej. Mogłoby to mieć szkodliwy wpływ na dalszy rozwój kociego organizmu. W przypadku sterylizacji kotów młodych często stosuje się konwencjonalne karmy, których zawartość energetyczna jest na przeciętnym poziomie. 

Produkty polecane po kastracji mogą też różnić się obecnością składników i dodatków smakowych, a także rodzajem mięsa, z którego zostały wyprodukowane. Wśród dostępnych znajdziesz pyszne karmy o smaku między innymi kurczaka, kaczki i indyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here