Klasyczne lampy podłogowe i współczesne wariacje

Styl retro cieszy się niesłabnąca popularnością. Nic więc dziwnego, że produkowane są akcesoria nawiązujące do dawnych czasów wprost lub w ogólnym zarysie – nie inaczej jest z lampami. Niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie jest urządzone antykami, czy tylko delikatnie nawiązuje do klasyki designu, klasycznych, stylowych lamp podłogowych jest mnóstwo. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie takiego oświetlenia.

Klasyczne lampy podłogowe – rodzaje i funkcje

Lampy podłogowe to wszystkie lampy, które przeznaczone są do ustawienia na podłodze. Warto jednak zwrócić uwagę, że można je podzielić na kilka głównych rodzajów:

  • lampy podłogowe trójnogi – jak sama nazwa wskazuje, są to lampy na trzech nogach; charakteryzują się dużą stabilnością i atrakcyjnym wyglądem, jednak – ponieważ nogi są dość szeroko rozstawione – mogą sprawiać pewne problemy przy urządzaniu wnętrza;
  • lampy na jednej nodze – są to lampy najłatwiejsze do wpasowania w ciaśniejszą przestrzeń, jednak jeżeli stopa nie jest odpowiednio obciążona, mogą być mało stabilne;
  • lampy łukowate – to rodzaj lamp na jednej nodze, z tym, że noga jest wygięta; w niektórych wnętrzach mogą wyglądać atrakcyjniej, niż lampy na prostej nodze.

Klasyczna lampa podłogowa – w jakim wnętrzu się sprawdzi?

Klasyczne lampy podłogowe, zaprojektowane w stylistyce retro najlepiej sprawdzą się w pokoju, który także został urządzony w tym stylu. Najlepiej, gdy uda nam się dobrać lampę tak, by pasowała także do innych elementów oświetlenia i wyposażenia wnętrza – często można znaleźć całe kolekcje lamp, dzięki czemu można kupić oświetlenie sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe z tej samej serii. Do nowocześnie urządzonych wnętrz lepiej sprawdzą się minimalistyczne lampy, choć niektóre z nich również nawiązują do klasycznego stylu jakąś linią czy kształtem nóg.

Podobnie jak nowoczesne, klasyczne lampy podłogowe wykonane są z różnych materiałów – mogą mieć metalową lub drewnianą konstrukcję, na jednej nodze lub na trójnogu, ze stoliczkiem lub bez. Najstabilniejsze są lampy na trójnogu lub pojedynczej stopie z ciężkim spodem; warto wziąć takie pod uwagę, gdy w naszym domu są zwierzęta lub małe dzieci. Lampy ze stoliczkiem są świetnym wyborem dla miłośników książek – dzięki temu mogą mieć pod ręką kubek z herbatą lub miejsce na odłożenie książki.

Ze względu na charakterystyczne światło i dość duży rozmiar lampy podłogowe przeznaczone są przede wszystkim do salonu czy pokoju dziennego. Ich światło może pełnić funkcję jedynego, nastrojowego światła lub światła uzupełniającego – wszystko zależy od naszej inwencji.

Stylowe lampy z dekoracyjnymi żarówkami

Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne lampy podłogowe pełnią istotną funkcję dekoracyjną. Do pięknej najlepiej dobrać dekoracyjną żarówkę, która świetnie wygląda zarówno zapalona, jak i wyłączona. Do tego żarówki takie dają przyjemne światło o ciepłej barwie. Takie oświetlenie sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne i chętniej spędzamy w nim czas.

Dekoracyjne żarówki sprawdzą się dobrze także w lampach klasycznych – lub nawiązujących do klasycznych – z przepuszczalnym abażurem lub w ogóle bez abażura. Podkreślą one walory każdej lampy, choć nie są najlepszym wyborem jako główne źródło światła w pomieszczeniu, które chcemy jasno oświetlić – nie taka jest ich funkcja.

Klasyczne lampy podłogowe – stacjonarnie czy online?

Stylowe lampy możemy kupić w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Stacjonarnie mamy mniejszy wybór, choć zaletą jest to, że od razu widzimy, jak wygląda dana lampa. Możemy również poszukać lamp w sieci, np. tutaj: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/55-klasyczne-lampy-podlogowe. Sprawdzenie rodzajów i modeli lamp online pozwala lepiej zorientować się w dostępnej ofercie, a do tego często ukazane są w aranżacjach, do jakich najlepiej pasują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here