Recepta na długowieczność – dieta codzienna

0
1441

Dieta 1000 kalorii czy Dukana? Paleo a może Cambrigde? Większość z nas słyszało o różnych rodzajach diet. Niektórzy na własnej skórze przekonali się o ich negatywnych efektach. Wiele osób twierdzi, że diety nie działają i mają bardzo wiele wad. Jest w tym dużo prawdy, jednak najczęściej  zapominają oni również o niezbędnym czynniku wspomagającym dietę – zdrowym podejściu. I nie chodzi tu jedynie o podejście do samej diety, ale przede wszystkim do życia i samego siebie. Wspomaganiem takich osób w walce z nieprawidłowym odżywaniem może być psychodietetyka. Specjaliści z tej dziedziny starają się znaleźć źródło negatywnych nawyków żywieniowych, które często mają podłoże psychiczne. Ich celem jest nie tylko pomoc, ale również edukacja żywieniowa i profilaktyka. Budowanie świadomości na temat żywienia może zmniejszyć ryzyko złego odżywiania.

Dieta kojarzy się nam z wyrzeczeniem, głodem i rezygnacją z ulubionych potraw. Bardzo trudno jest znaleźć dla siebie coś idealnego. A może by tak rzucić to wszystko i…żyć wiecznie? A to wszystko dzięki kawie, czekoladzie i winie!

Całkiem niedawno szwedzkie czasopismo Journal of Internal Medicine opublikowało badania, które wykazały, że osoby stosujące w swojej diecie wiele środków przeciwzapalnych rzadziej umierają przedwcześnie. Ryzyko zmniejszyło się aż o 18%!

Zapalenie może być przyczyną wielu chorób, w tym niektórych nowotworów, demencji i problemów z sercem. Stan zapalny można zmniejszyć właśnie za pomocą niektórych produktów żywnościowych.

Przebadane zostały kobiety i mężczyźni w wieku od 45 do 83 lat. Naukowcy odkryli, że ich dieta była bogata w produkty przeciwzapalne takie jak owoce i warzywa, herbata, kawa, chleb z pełnym ziarnem, ser o niskiej zawartości tłuszczu, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, czekolada oraz umiarkowane ilości piwa i czerwonego piwa.

Wyniki w liczbach:

Konkretnie, uczestnicy po diecie mieli o 20% niższe ryzyko zgonu w wyniku chorób serca czy układu krążenia. Natomiast ryzyko śmierci z powodu raka zmalało o 13 procent. Nawet osoby palące, które stosowały tę sam dietę mieli większe korzyści niż Ci, którzy odżywiali się w inny sposób.

Nawet, gdy przestrzegamy dietę przeciwzapalną częściowo przynosi ona wiele korzyści i zero szkód.

Jest to niezwykle proste!

Wystarczy, że codziennie rano wypijemy pyszną kawę. Na śniadanie zjemy chudy serek z pełnoziarnistym chlebem lub płatki. W trakcie dnia warto sięgnąć po ulubioną herbatę, a gdy weźmie nas ochota na podjadanie nie trzeba się przejmować. Kilka tabliczek czekolady lub orzechy są jak najbardziej wskazane!

Alkohol bywa zalecany, ale tylko w niewielkich ilościach. Badania wykazały, że picie z umiarem może zwiększyć płodność u mężczyzn, pobudzić krążenie krwi i zwiększyć długość życia.

Taka dieta, która opiera się na prawidłowym odżywianiu, stosowaniu produktów przeciwzapalnych oraz ograniczeniu substancji szkodliwych wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki wprowadzeniu diety do codziennego życia dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale również samopoczucie.

Opisana wyżej dieta może stanowić idealne wsparcie dla terapii psychodietetycznej, która zajmuję się czynnikami psychologicznymi, wypływającymi na nieprawidłowe odżywianie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here