ogrzewanie domu gazem

Pora jesienno-zimowa sprzyja myśleniu o ogrzewaniu domu. Doskonale wiemy, że nie jest to najtańszy punkt w utrzymaniu domu, dlatego wielu gospodarzy zastanawia się wcześniej jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Tradycyjnie domy ogrzewano drewnem i węglem. Wiadomo, że drewno jest najłatwiejsze w pozyskaniu z powodu jego dostępności w lasach i na działkach. Oczywiście nie zawsze jest ono pozyskiwane z legalnych źródeł, co rzecz jasna powinno być potępiane społecznie. Kupione drewno od leśników jest doskonałym sposobem na ogrzewanie.

Innym sposobem jest wykorzystanie węgla, który przez wiele lat był głównym towarem eksportowym naszego kraju. Dzięki wydobyciu tego surowca Katowice i Śląsk stały się pięknymi, rozwiniętymi miastami, a nasz węgiel jest do dzisiaj znany. Niestety ogromnym minusem jest to, że zanieczyszcza powietrze (sławny smog spowija miasta w okresie jesienno-zimowym, a Kraków jest czołowym przedstawicielem miast spowitych dymem), a także ograniczona ilość surowca. Z tego powodu wiele osób szuka nowych rozwiązań ogrzewania swojego domu. Przykładem może być gaz ziemny.

Zatem ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Rzecz jasna odpowiedź na to pytanie jest związana z obliczeniami matematycznymi, ponieważ trzeba zacząć od ustalenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Osoby nie przepadające za matematyką nie muszą się martwić, gdyż ta informacja jest dość prosta do uzyskania. W zasadzie zetknął się z nią każdy inwestor budujący dom w ostatnich latach. Dlaczego? Otóż wedle naszych najnowszych przepisów każdy nowy budynek powinien posiadać dość szczegółowe świadectwo charakterystyki energetycznej, aby dom był jak najbardziej ekologiczny.

ogrzewanie domu

Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z wartościami już na etapie budowy nieruchomości. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest to 15 kWh na metr kwadratowy na rok dla domów pasywnych, a dla domów energooszczędnych 50-70 kWh na metr kwadratowy. Liczba zużytej energii zwiększa się do 90 kWh na metr kwadratowy dla domów standardowych. Najbardziej rozrzutne pod względem energetycznym są domy bez ociepleń i zużywają 120 kWh na metr kwadratowy. Zaliczają się do nich także starsze budynki, w których nie zastosowano dodatkowych rozwiązań ciepłowniczych.

Kolejnym etapem obliczeń jest pomnożenie podanej wartości przez liczbę metrów kwadratowych. W ten sposób można łatwo uzyskać informację o zapotrzebowaniu energetyczny budynku i wyliczyć koszt eksploatacji gazu. Biorąc pod uwagę obecne ceny surowca można uznać to za dość tanie rozwiązanie, a dodatkowo bardzo wygodne. Z tego też powodu bardzo wielu Polaków wybiera gaz ziemny. Oczywiście stoi im na przeszkodzie stara instalacja lub jej brak, ponieważ nie wszystkie gminy są w pełni zgazyfikowane.

Zrobienie jej na własną rękę i pociągnięcie gazociągu do działki wiąże się z bardzo wysokim kosztem, więc nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Ponadto minusem jest to, że cena gazu ulega wahaniom bardziej niż cena węgla. Wystarczy jakieś nieporozumienie z sąsiednim krajem, aby jego cena szybko wzrosła i ogrzewanie okazało się horrendalnie wysokie. Na całe szczęście dla domu jednorodzinnego obecny koszt ogrzewania gazem jest dość przystępny. Roczny wydatek na ogrzewanie domu może wynieść tylko dwa tysiące złotych, a trzeba pamiętać, iż jest to o wiele bardziej wydajne i mniej uciążliwe ogrzewanie niż tradycyjne korzystanie z węgla

ile kosztuje ogrzewanie domu gazem

Jest jeszcze jeden rodzaj gazu, którym można ogrzewać swoją nieruchomość w sposób nowoczesny i mało uciążliwy. Wykorzystując propan można cieszyć się ciepłem bez zbędnych zanieczyszczeń. Czemu więc w Polsce nie jest to zbyt popularne rozwiązanie? Większość ludzi uważa je za bardzo drogie, chociaż tak naprawdę cena propanu na wolnym rynku jest dość korzystna. Powodem dużych stawek jest cena oferowana przez dostawców dających zbiornik w dzierżawę. I trzeba w tym momencie pamiętać, że nie można tej ceny porównywać z ceną gazu na stacjach benzynowych, ponieważ w tym drugim przypadku w grę wchodzi również akcyza.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę korzystniejszą ofertę związaną z gazem pochodzącym z wolnego rynku można łatwo obliczyć, iż ogrzewanie domu propanem wyjdzie cenowo podobnie do ogrzewania domu gazem ziemnym. W tym przypadku koszt ogrzewania domu propanem również oscyluje w okolicach dwóch tysięcy złotych za rok. W porównaniu do tych dwóch rozwiązań ogrzewanie węglem kosztuje około pięciuset złotych mniej. Nie jest to aż tak znacząca różnica cenowa jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka nie znając dokładnych obliczeń energetycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here