Na co należy zwrócić uwagę wybierając zasłony do sypialni?

Odpowiednio dobrane zasłony mogą podkreślić wnętrze i wzmocnić jego styl, z kolei nieprzemyślany zakup całkowicie zburzy założoną koncepcję wprowadzając do aranżacji chaos. Zasłony powinny pełnić funkcje nie tylko estetyczne, ale również praktyczne, dlatego podczas wybierania tego elementu dla wnętrza należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kryteriami.

Przeznaczenie zasłon

Materiał może pełnić różne funkcje i w zależności od tego, jak będzie wykorzystywany, należy wybrać jego grubość i kolor. Jeśli zasłony maja dopełniać aranżację i być wyłącznie dekoracją można postawić na lekkie i zwiewne tkaniny, takie jak woal, tiul, szyfon czy perkal. Dowolność występuje również w wyborze koloru – ponieważ zasłona nie będzie pełniła żadnej innej funkcji niż tylko ozdoba można zdecydować się na bardzo jasne barwy. Jednak w przypadku, kiedy zasłony mają ochraniać przed słońcem lub zastępować rolety w nocy materiał powinien być gruby, by nie przepuszczał światła do wewnątrz. Odpowiednie tkaniny to tafta, juta i żakard. Warto również postawić na ciemne kolory, które wzmocnią efekt.

Dopasowanie do aranżacji

Po podjęciu decyzji o funkcjach, jakie będą pełnić zasłony, należy wybrać wzór. Ponadczasowe są oczywiście zasłony gładkie, jednokolorowe, które doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Producenci jednak coraz częściej zaskakują wzorzystymi zasłonami, które podkreślają wystrój pomieszczenia i nadają mu wyjątkowy charakter. Podczas zakupu takich zasłon należy zwrócić uwagę na znajdujący się druk na materiałach. Powinien odznaczać się dobrą jakością, być wyraźny i mieć ładne kolory.

Długość i szerokość zasłon

Przed zakupem należy dokładnie określić długość zasłon. Najczęściej spotykane standardowe długości to krótka, która sięga do linii parapetu, nieco dłuższa sięgająca za parapet oraz długa sięgająca do podłogi. Długość zasłon mierzy się od miejsca zamocowania na żabkach lub haczykach, a nie od miejsca, w którym zamocowany jest karnisz. Szerokość natomiast uzależniona jest od wybranej kompozycji, jeśli zasłony maja być ułożone luźno, będzie ona krótsza, jeśli zaś faliście, należy doliczyć kilkadziesiąt centymetrów dla każdej zasłony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here