Jak leczyć gorączkę - sprawdzone sposoby na podwyższoną temperaturę

Po bardzo ciepłym i przedłużonym lecie przyszła wreszcie prawdziwa jesień. Nagle spadły temperatury i spadły deszcze, a do tego wieje silny wiatr. Co taka pogoda oznacza dla organizmu, nie trzeba nikomu mówić. Rozpoczął się sezon chorób i przeziębień. Choć każdy stara się jak może, aby uniknąć przemarznięcia, przemoknięcia, to niestety, nie można całkowicie uniknąć chorób. Swoje zrobią też rozmaite wirusy.

Jednym z objawów tego, że pojawiła się choroba, jest podwyższona temperatura ciała. Tak właśnie organizm próbuje zwalczyć chorobę. Jest to więc zjawisko do pewnego stopnia pożądane. Jednak zbyt wysoka temperatura nie jest niczym przyjemnym, a poza tym też negatywnie wpływa na samopoczucie chorego. Stąd właśnie dążenie do tego, aby gorączkę zbić. Chorzy i przeziębieni chcą więc poznać sprawdzone sposoby na gorączkę, którymi można skutecznie obniżyć temperaturę ciała.

Gorączka jako objaw choroby

Prawidłowa temperatura ciała to 36,6 stopnia Celsjusza. Gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej tej liczby, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, a po przekroczeniu 38 stopni jest to już gorączka. Gdy stwierdzimy u siebie objawy wskazujące na podwyższoną temperaturę, należy oczywiście podjąć pewne kroki, gdyż to oznacza, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jednak, jak radzą lekarze, nie należy zwalczać gorączki od razu, gdy tylko temperatura się nieznacznie podniesie, a dopiero, gdy osiągnie około 38 stopni. W takiej sytuacji należy pozwolić systemowi obronnemu organizmu na to, aby samodzielnie zwalczył chorobę podwyższając temperaturę ciała. Po leki na gorączkę należy sięgnąć też, gdy gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie chce ustąpić samoczynnie. Oczywiście, w skrajnych przypadkach, gdy temperatura rośnie bardzo szybko, długo się utrzymuje i nie spada, a organizm jest bardzo osłabiony, należy udać się do lekarza. Nie zawsze samodzielna walka z wysoką temperaturą jest pomocna i wskazana.

Jak leczyć gorączkę – najlepsze sposoby

Sposoby leczenia gorączki, jak i każdego innego schorzenia, dzielimy na domowe i farmaceutyczne. Wiele osób preferuje te drugie, udając się do apteki po leki na gorączkę. Są one również dostępne w sklepach spożywczych, marketach czy drogeriach i jest ich tak dużo, że nie sposób je wszystkie wymienić.

Wiele osób preferuje jednak swoje domowe i sprawdzone sposoby na gorączkę, które są tak samo, o ile nie bardziej, skuteczne. Są one szczególnie przydatne, gdy apteki i sklepy są zamknięte. Do zwalczenia podwyższonej temperatury ciała używa się produktów, które są na ogół dostępne w domu, a konkretnie w kuchni. Wśród polecanych domowych sposobów na gorączkę są między innymi: herbata z miodem i cytryną, herbata z sokiem malinowym czy gorące mleko z miodem i czosnkiem. Osobom poszukującym sposobu na to, jak leczyć gorączkę, polecane są też napary ziołowe. Za najskuteczniejsze leki ziołowe na gorączkę uważana jest lipa oraz czarny bez. Skuteczny jest też nie tylko sok z malin, ale też napar z suszu owoców i liści tej rośliny. Przy stosowaniu powyższych sposobów należy pamiętać o tym, aby mimo wysokiej temperatury, wygrzewać organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here