ablacja

Jak wygląda ospa wietrzna u dzieci? Jak długo trwa? To zagadnienia, które stawiają sobie rodzice małych dzieci – ponieważ to je niejednokrotnie dopada ta dolegliwość. Leczenie ospy wietrznej nie jest ciężkie, jednak lepiej zapobiegać, aniżeli narażać się na powikłania.

Ospa wietrzna: czym jest?

Ospa wietrzna to dolegliwość zakaźna, typowa dla wieku dziecięcego. Jest realizowana przez wirusa ospy, a konkretnie – przez herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) – wirus ospy oraz półpaśca. Niezwykle szybko jest się nią zarazić, gdy do ostatniej chwile na nią nie chorowaliśmy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Część z nas (uczy się, iż niemal 90% społeczności) przechodzi ospę w dzieciństwie, i ta dolegliwość zakaźna kojarzy się z fioletowymi plamami po gencjanie. Rozwój ospy wietrznej jest jeden, jednak zazwyczaj u zdrowych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie jest szkodliwy. Powikłania, które wtórują ospie wietrznej należą do rzadkości – nie oznacza to jednak, iż winni zrezygnować ze szczepień ochronnych. Wirus ospy jest niekorzystny dla małych oraz dzieci (ich odporność jest jeszcze mała), a także dla osób przewlekle chorych, u których wytrzymałość jest obniżona.

Ospa wietrzna: sygnały

Sygnały ospy wietrznej u dzieci to, przede wszystkim, temperatura oraz zmiany skórne, którymi ta dolegliwość zakaźna się cechuje – różowe plamki (mogę pojawić się wraz z temperaturą czy dwa, trzy dni później), które zamieniają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Wirus ospy, czyli herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) „lubi” zbiorowości, zainfekowanie odbywa się drogą kropelkową. Jeśli cierpi jedna osoba, wielce prawdopodobne jest, iż wkrótce kluczowe krostki będą miały różne korzystające z nią kontakt osoby (które i nie chorowały). Ospa wietrzna to dolegliwość zakaźna, jaka jest parę etapów. W drugiej fazie płyn mętnieje, i w pomieszczeniu pęcherzyków zaczynają się krosty. Należy pilnować, by dziecko ich nie drapało (maluchowi trudno jest się powstrzymać, czuje nieustanne świerzbienie).

co trzeba wiedzieć o ospie wietrznej u dzieci

Krosty przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów.
– duże zmiany skórne, które zmieniają swój wygląd – od różowych plamek, po grudki z pęcherzykami wypełnionymi surowicznym płynem,
– wysypka pojawia się powoli, atakuje nowe mieszkania na ciele,
– duża gorączka.

Jak wygląda ospa?

– zmiany skórne są kluczowe, na pewno poznamy, iż mamy do czynienia z ospą wietrzną
– na samym starcie pojawiają się plamki, które zamieniają się w grudki, później na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki
– ostatni czas to zamiana krostek w strupki, które w celu odpadają

Ospa wietrzna: wysypka oraz temperatura

Wysypka towarzysząca ospie wietrznej niejednokrotnie pojawia się wpierw na tułowiu, a następnie na policzkach, ramionach, skórze głowy oraz udach. Czasem atakuje również okolice oczu oraz ust. Pojawia się powoli, po paru dniach ciało malucha usiane jest świeżymi pęcherzykami oraz strupkami. Temperaturze oraz krostom wtóruje również pełne rozbicie – dziecko uskarża się na ucisk głowy, jest marudne oraz osłabione. Wirus ospy zwłaszcza przez pierwszych parę dni jest bardzo dokuczliwy.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here