Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to problem coraz większej grupy osób. To choroba spod znaku chorób „cywilizacyjnych”, a więc możemy się spodziewać, że problem ten będzie z latami narastać. Już dziś, jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, nawet 10 milionów Polaków może mieć problem z nadciśnieniem tętniczym. Co czwarty z nas boryka się zatem z dolegliwościami przez nie powodowanymi, a tych jest cała paleta. Od tych najbardziej oczywistych, jak ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, po problemy ze snem i nerwami. Problemem w diagnozowaniu nadciśnienia jest jednak fakt, że obserwowane u siebie dolegliwości często zrzucamy na kanwę naszego stylu życia, nie łączymy ich z poważną chorobą. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka? Jak zdiagnozować nadciśnienie?

Objawy nadciśnienia

Zacznijmy od tego, jak objawiać się może nadciśnienie. Daje ono bowiem szereg dolegliwości, mniej lub bardziej oczywistych. Często jednak mylnie określanych przez nas jako np. problemy emocjonalne lub psychiczne. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym z nich:

Ból głowy

Ból głowy jest objawem nadciśnienia tętniczego. Nie chodzi tu jednak o każdy ból. Ból głowy spowodowany wahaniem ciśnienia ma swoją dość precyzyjną specyfikę. Zazwyczaj jest to tępy ucisk głowy. Tak jakby ktoś ściskał nam czaszkę. Czujemy ucisk, ale nierzadko taże wewnętrzne rozpieranie.

Zawroty głowy

Wahania ciśnienia mogą powodować skutki natychmiastowe. Takim skutkiem, a zarazem objawem choroby nadciśnieniowej, będą zawroty głowy. Warto przyjrzeć się nim, zwłaszcza jeśli pojawiają się często, a przy tym nie jesteśmy w stanie przypisać im innej przyczyny.

Bezesnność

Problemy ze snem bardzo często powodowane są przez nadciśnienie. Skoki i spadki ciśnienia nie dają naszemu organizmowi wypocząć. Niestety jest to także objaw najczęściej mylnie diagnozowany. Za bezsenność obwiniamy stres w pracy, w życiu prywatnym, natłok obowiązków, problemów. Stosunkowo rzadko wiążemy go po prostu z nadciśnieniem.

Rozdrażnienie

Podobnie sprawa ma się w przypadku rozdrażnienia i nerwowości, które także mogą być zewnętrznymi objawami nadciśnienia.

Stukot serca

Nadciśnienie jest chorobą układu krążenia, to też nic dziwnego, że może powodować objawy w obrębie tego układu. Jednym z takich objawów jest kołatanie serca. Problemy z pracą serca, to nie tylko jego intensywna, czy też nadmiernie rejestrowana praca. Nadciśnienie może dawać również inne objawy w okolicy klatki piersiowej m.in. ucisk w okolicy mostka lub rozpieranie w okolicy mostka, które utrudnia pracę przepony i złapanie tchu.

Jak diagnozować nadciśnienie tętnicze?

Ciśnieniomierz

Podstawowym badaniem diagnozującym problemy z ciśnieniem jest badanie przy użyciu ciśnieniomierza. Jest to urządzenie proste i tanie, to też bardzo często posiadamy je w domowych apteczkach. Ciśnieniomierz wykorzystuje opaskę, którą pompuje powietrzem, zaciskając ją na ramieniu osoby badanej. Ucisk powoduje, że dużo bardziej intensywniejsze staje się ciśnienie krwi w żyłach, a przez to łatwiej je odczytać. Finalnie urządzenie mierzy ciśnienie w ujęciu czasowym. Ma ono jednak swoje wady diagnostyczne. Mierzy tylko ciśnienie w danej chwili.

Holter EKG

Obszerniejsze wyniki daje holter EKG. To urządzenie, które pozwala na monitorowanie ciśnienia nieustannie w ciągu 24 h. Tworzy je zestaw przyssawek z czujnikiem i odbiornik. Całość jest niewielkich rozmiarów, to też pacjent może bez problemów nosić je pod koszulką, nawet dopasowaną. Holter EKG zakłada się na 24 godziny, ale może też mierzyć ciśnienie przez okres kilku dni. Finalnie tworzy się w odbiorniku raport, co do minuty pokazujący jakie ciśnienie odnotowane było w kolejnych częściach dnia u badanego pacjenta. Pozwala to wykryć ile i jak silne były epizody wahania ciśnienia oraz co ewentualnie mogło im sprzyjać. Zaleca się bowiem by przez cały czas badania pacjent wykonywał codzienne czynności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here