Rębaki to urządzenia, które pozwalają rozdrobnić drewno na mniejsze elementy. Taka maszyna przyda się zarówno wtedy, gdy chcemy oczyścić ogródek działkowy z małych gałęzi, jak również do wyzbierania dużych pni lub konarów z pola uprawnego. Duże modele wykorzystuje się w przemyśle lub pracach leśnych, np. do przetwarzania materiału, który powstaje po wycince drzew. Rębak to również podstawowy element wyposażenia profesjonalnego warsztatu stolarskiego. Powstałe w wyniku rozdrabniania fragmenty drewna to tzw. zrębki. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów długości i wykorzystuje się je na wiele różnych sposobów.
Zanim zdecydujemy się na kupno takiego urządzenia, warto zapoznać się z jego budową, dostępnymi rodzajami i zastosowaniem. Lepiej zainwestować więcej pieniędzy w jeden model, niż być zmuszonym do kupienia za jakiś czas drugiego urządzenia o większych możliwościach. W zależności od tego do jakiej pracy chcemy rębak wykorzystać, musimy szukać zupełnie innego rodzaju maszyny. Dla utrzymania porządku w przydomowym ogródku idealny będzie tani rębak do drewna o niewielkich rozmiarach i łatwej obsłudze. Natomiast zupełnie czym innym są rębaki do drewna wykorzystywane np. przy pracach leśnych czy w warsztatach stolarskich. Zakup jednego z takich urządzeń to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warte rozważenia są zwłaszcza rębaki z zaawansowaną technologią, która sprawia, że maszyna jest ekologiczna i pracuje praktycznie sama.
Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa rodzaje rębaków – tarczowe i bębnowe. Różnią się elementem rozdrabniającym drewno. W rębakach tarczowych jest to metalowy dysk z zamontowanymi ostrzami. Obracający się dysk jest ustawiony prostopadle do podawanego drewna. Uzyskane w ten sposób zręby są jednolite pod względem wielkości i kształtu i mogą być wykorzystane do produkcji płyt wiórowych. W rębakach bębnowych mechanizm rozdrabniający to obracający się walec, na którym znajdują się ostre wypustki.
Duże maszyny, wykorzystywane na skalę przemysłową lub w pracach leśnych, wyposażone są najczęściej w silniki spalinowe i umieszczane są na przyczepach ciągniętych przez jakiś pojazd, ale są też dostępne rębaki ciągnikowe, napędzane za pomocą wału napędowego podłączonego do ciągnika. Rynek oferuje również rębaki stacjonarne, zamontowane na stałe – takie maszyny montuje się np. w tartakach. Rębaki służące do pracy w ogrodach lub parkach są znacznie mniejsze i mają najczęściej napęd elektryczny.