Możliwe problemy z wdrażaniem systemu ERP

Większość przedsiębiorców wie już o tym, że oprogramowanie ERP dla firm jest skutecznym rozwiązaniem i większość z nich chce je zastosować, ale początki z ERP bywają jednak trudne. Ciężko uniknąć kilku podstawowych błędów przy implementacji tego systemu. Co nie znaczy, że nie da się tego zrobić.

Jak przeważnie wygląda wdrażanie systemu ERP?

Przeciętny przedsiębiorca, podczas wdrażania oprogramowania ERP dla firmy, skupi się wyłącznie na trzech – w jego mniemaniu najważniejszych – aspektach. Przede wszystkim spróbuje przewidzieć koszty wprowadzonych zmian. To pieniądze są dla przedsiębiorców najważniejsze i to, by wydawać ich jak najmniej.

Drugi aspekt, na który zwraca się uwagę, dotyczy wyboru funkcji systemu ERP i sprawdzenia ich właściwości oraz możliwości. Na tym etapie przewiduje się również, jakie korzyści może przynieść firmie w przyszłości zastosowanie konkretnego systemu.

Dlaczego czasami wdrażanie ERP jest takie trudne?

Bardzo często zaplanowane efekty są niewspółmierne z tym, co rzeczywiście jest możliwe do osiągnięcia albo przedsiębiorca daje sobie na osiągnięcie tego zbyt mało czasu, przez co założony plan nie zostaje wykonany. Te cele często są niepotrzebnie zmieniane podczas trwania konkretnego projektu. A lepiej doprowadzić jedną rzecz do końca i dopiero wtedy zobaczyć, jak zadziałało oprogramowanie ERP dla firm.

Najczęstszą przyczyną trudności jest jednak kiepskie planowanie. A nie da się zaimplementować żadnego nowego systemu, jeżeli najpierw nie przygotuje się do tego firmy, nie opracuje się szczegółowego planu i nie będzie się później odpowiednio zarządzać swoimi projektami. Są to jednak podstawy, o które trzeba zadbać.

Jak prawidłowo wdrożyć system ERP?

Chyba najważniejszym pierwszym krokiem jest po prostu jego odpowiedni wybór, by tych systemów ERP jest przecież całkiem sporo. Należy przygotować plan projektu i powoli dokładnie go realizować. Nie wolno też wątpić w pierwotne założenia, choć warto być też elastycznym, by w razie większych problemów rzeczywiście zdecydować się na pewne zmiany (np. rezygnację z jakiejś funkcji).

Bardzo dobrym pomysłem będzie też odbycie konsultacji z dostawą oprogramowania ERP dla firm. Mimo wszystko to właśnie takie osoby najlepiej znają się na rzeczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here