Czym są systemy RFID

Technologia RFID jest coraz częściej stosowana i wypiera powoli kody kreskowe, które są znacznie mniej użyteczne. Czym dokładnie są systemy RFID?

Nowoczesne systemy RFID

Technologia RFID opiera się na odczycie i przesyle danych za pomocą fal radiowych. Informacje odczytywane są przy użyciu skanera RFID, który jest zintegrowany z etykietą znajdująca się na danym towarze.

Jeśli obiekt z etykietą znajduje się w zasięgu pola elektromagnetycznego, to emitowana jest fala radiowa, którą wytwarza odbiornik. Fale te są odbierane przez odbiornik, a następnie następuje filtracja i dekodowanie.

Zastosowanie technologii RFID

Systemy rfid znajdują zastosowanie przede wszystkim w firmach przemysłowych, produkcyjnych i zajmujących się logistyką. Technologia ułatwia magazynowanie dużych ilości towarów i znacząco przyspiesza pracę.

RFID stosuje się także podczas inwentaryzacji oraz do znakowania zwierząt. Jest to technologia, którą używają banki w kartach kredytowych. Opaski zbliżeniowe, zamki do szafek znajdujących się na basenach czy w siłowniach, karty identyfikacyjne pracowników czy naklejki zbliżeniowe wyposażone są również w tę technologię.

Dlaczego warto zastosować system RFID?

System RFID ułatwia i usprawnia pracę. Odczyt i zapis danych odbywa się bezdotykowo, co znacząco przyspiesza proces.

Tagi są niezwykle wytrzymałe i mogą odczytywać dane nawet z odległości kilkunastu metrów. Oznakowany towar może znajdować się w kartonie lub innym opakowaniu, do którego nie trzeba mieć bezpośredniego dostępu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here