Soczewki kontaktowe do monowizji

Soczewki do monowizji to jedna z metod korekcji starczowzroczności, czyli wady wzroku, która jest wynikiem występowania naturalnego procesu starzenia się narządu wzroku. Zastosowanie specjalnych soczewek kontaktowych polega na umieszczeniu w jednym oku soczewki do widzenia z bliska, z w drugim – z oddali.

Co to jest monowizja?

Monowizja to metoda leczenia starczowzroczności, czyli prezbiopii. Korekcja stosowana jest u osób ok. 40-45 roku życia, kiedy to zwykle pojawia się wada wzroku – efekt naturalnego procesu starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem mięśnie oczu ulegają osłabieniu i tracą elastyczność, a co za tym idzie pogarsza się ich zdolność do akomodacji. Osoby u których występuje starczowzroczność, mają największy problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, przez co charakterystycznie odsuwają je od siebie, aby móc, np. przeczytać widniejący na nich napis. Korekcja wady wzroku za pomocą monowizji polega na umieszczeniu w jednym oku soczewki przeznaczonej do widzenia z bliska, a w drugim – z oddali. Takie rozwiązanie pomaga w dostosowaniu ostrości widzenia z różnych odległości.

Soczewki do monowizji – co należy o nich wiedzieć?

Soczewki do monowizji, jak każdy inny ich rodzaj (np. soczewki kontaktowe Ultraflex), wymagają dobierania w gabinecie okulistycznym. Specjalista, na podstawie przeprowadzonego badania wzroku, określa natężenie wady oraz dobiera indywidualne parametry soczewek (np. ich wielkość czy promień krzywizny bazowej), aby były wygodne w noszeniu.

Szkła kontaktowe do monowizji wymagają jednak okresu adaptacji, co jest szczególnie istotne dla osób, które wcześniej nie stosowały soczewek korekcyjnych bądź wymieniają je na inny model. W trakcie leczenia szkłami kontaktowymi każde oko spełnia określone zadanie i potrzebuje czasu, aby w pełni dostosować się do nowej sytuacji. 

Czy soczewki do monowizji to jedyna metoda leczenia starczowzroczności?

Soczewki do monowizji to nie jedyna metoda korekcji prezbiopii. Do leczenia staroczowzroności stosuje się tradycyjne okulary korekcyjne, nazywane potocznie okularami do czytania, ale również klasyczne szkła kontaktowe progresywne (multifokalne), wykonane z krzywizn o odmiennych mocach, przez co zapewniają ostre widzenie z różnych odległości, bez uczucia dyskomfortu. Soczewki dostępne są w wersji do jednorazowego użytku (soczewki jednodniowe) oraz do wielokrotnego użytku (soczewki miesięczne), które wymagają codziennego czyszczenia, specjalnie do tego przeznaczonym płynem pielęgnacyjno-dezynfekującym.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here