Grypa należy do najczęściej występujących chorób – co roku w okresie jesieni i zimy dotyka ogromnej części ludzi, często nawet mówi się o epidemii. Jednak mimo to wiele osób pochodzi do tego tematu pobłażliwie i nie uważa, by zapobieganie grypie było szczególnie ważne, a przynajmniej na tyle, by się na nią szczepić. Innie zaś zastanawiają się, czy szczepionka przeciw grypie działa?
Wirus grypy jest groźny!
Wiele osób uważa, że zapobieganie grypie w postaci szczepionki nie jest aż tak ważne, bo można przecież starać się chronić się przed nią na inne sposoby, a też choroba ta nie jest tak poważna jak inne, przeciw którym wykonuje się szczepienia. Czy jednak jest to prawda? Na pewno nie. Grypa jest groźną chorobą i nigdy nie powinno się jej bagatelizować, a szczególne zagrożenie sprawia fakt, że jej wirus bardzo szybko mutuje, praktycznie co rok jest inny. To między innymi to wpływa na fakt, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wobec tego szczepionki na grypę są skuteczne. Nie gwarantują one oczywiście stuprocentowej skuteczności, ale na pewno osoby, które zdecydują się zaszczepić, będą o wiele mniej narażone na zachorowanie. Szczepionki na grypę to ważny element profilaktyki zwłaszcza w przypadku osób, które są szczególnie narażone na zachorowanie i w przypadku których choroba ta może być szczególnie groźna. Dzięki temu zaś, że naukowcy co sezon opracowują nowe składy szczepionek, cechują się one dużą skutecznością.
Jak to w końcu jest, czy szczepionka przeciw grypie działa?
Jeśli ktoś szuka sposobu, by na sto procent nie zachorować, to niestety może się rozczarować – nie ma metody, która gwarantowałyby zdrowie i nie będzie nią też supernowoczesna szczepionka. Jednakże wysiłki naukowców nie idą na marne. Szczepionki przeciw grypie znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania. Właśnie z tego powodu takie sposoby zapobiegania grypie są szczególnie polecane osobom podatnym na zarażenia. Dotyczy to między innymi osób, które często przebywają w dużych skupiskach ludzkich, na przykład ze względu na wykonywaną pracę, jak nauczyciele. Zwykle też na szczepionkę decydują się też pracownicy służby zdrowia, którzy z oczywistych względów stale mają kontakt z chorymi. Jest ona też polecana wszystkim tym, u których grypa może być szczególnie groźna, a więc na przykład małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym, po chemioterapii i przeszczepach narządów, a także cierpiącym na przewlekłe choroby, jak białaczka czy mukowiscydoza.
Nie tylko zapobieganie
Warto też wiedzieć, że szczepionka przeciwko grypie nie tylko zapobiega zachorowaniu. Nawet jeśli do niego dojdzie, bo na przykład ktoś ma słabą odporność (warto o nią dbać niezależnie od szczepienia), wcześniejsze zaszczepienie się sprawi, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg i szybciej można będzie się z nią uporać. Jeszcze ważniejszy jest wpływ szczepionki na ryzyko powikłań. Dzięki niej ryzyko wystąpienia powikłań jest dużo mniejsze. Pogrypowe powikłania zaś bywają niezwykle groźne, zwłaszcza dla osób chorych i starszych, a także dla dzieci. Nierzadko kończą się zgonem.