Usg żył

W związku z tym, że choroby związane z niewydolnością naczyniową, w tym niewydolnością tętniczą i żylną stały się na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat schorzeniem bardzo rozpowszechnionym, konieczne było opracowanie możliwie szybkiej, taniej, a przy tym dokładnej metody diagnostycznej. Taką metodą, wykorzystywaną z powodzeniem, jest usg żył.

Usg żył a efekt Dopplera

Podstawowym narzędziem specjalistów w diagnostyce niewydolności naczyniowej, w tym niewydolności żylnej jest usg żył z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu wykorzystującego efekt Dopplera.

Głowica aparatu emituje fale ultradźwiękowe, które wnikając wgłąb ciała pacjenta, docierają do poddawanych diagnostyce naczyń krwionośnych, a następnie po odbiciu wychwytywane są ponownie przez głowicę aparatu. Zmienione chorobowo naczynia krwionośne o zaburzonym przepływie krwi powodują anomalie w obrazie fali, co uwidocznione zostaje na ekranie monitora aparatu. W ten sposób specjalista może ocenić stan faktyczny danego obszaru ciała i poddanych diagnostyce naczyń krwionośnych.

Usg żył – wskazania

Wskazaniami do usg żył są przede wszystkim zmiany o charakterze miażdżycowym i zakrzepowym, a także o podłożu nowotworowym. Metoda ta jest wykorzystywana w diagnostyce naczyń krwionośnych rożnych obszarów ciała, w tym między innymi tętnic szyjnych i podobojczykowych, serca, jamy brzusznej, węzłów chłonnych oraz kończyn górnych i dolnych.

USG Doppler kończyn dolnych

Badanie USG Doppler kończyn dolnych umożliwia ocenę przebiegu naczyń żylnych w kończynach oraz prawidłowy przepływ krwi w tych naczyniach krwionośnych.

USG Doppler żył kończyn dolnych – przygotowanie do badania

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta do badania. Pacjent powinien dostarczyć dokumentację obejmującą wcześniejszą diagnostykę lub przeprowadzone zabiegi.

USG Doppler żył kończyn dolnych – przeciwwskazania do badania

Z racji tego, że jest to badanie mało inwazyjne, istnieją tylko nieliczne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to przede wszystkim uszkodzenia skóry na obszarze, który miałyby być poddany badaniu. Uszkodzeniami takimi mogą być: rany, złamania i inne poważne urazy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here