Jakie witaminy warto suplementować?

Wiele osób zastanawia się czy warto suplementować witaminy, szczególnie, kiedy ich dieta jest dobrze zbilansowana. Jednak stres i tryb życia, a także spożywanie przetworzonych produktów, czy zawierających pestycydy czy antybiotyki, w przypadku mięsa, sprawia, że nawet spożywając teoretycznie zdrowe produkty okazuje się, że tracą one swoje cenne własności odżywcze. Warto wykonać test na obecność ewentualnych niedoborów witamin oraz mikroelementów. Dzięki temu można dowiedzieć się jakie witaminy należy suplementować. Często wśród niedoborów są witaminy K2 D3. Nie przypadkowo są zestawione razem, gdyż jedna bez drugiej nie dawałaby prozdrowotnych rezultatów.

Witamina K2 i D3 – gdzie możemy je znaleźć?

Obydwie te witaminy łączy fakt, że mogą być wytwarzane w organizmie. Pozyskanie witaminy D3 odbywa się za pośrednictwem promieni słonecznych i ich oddziaływania na skórę. Ponieważ często słońca jest niewiele z jej dostarczaniem trzeba radzić sobie inaczej, a mianowicie poprzez stosowanie suplementów diety w tabletkach. Oczywiście witamina D3 występuje również w pożywieniu, głównie rybach takich jak węgorz, łosoś, śledź czy makrela, a także nabiale jajkach, mleku i serach. Niestety zapotrzebowanie dzienne na tą witaminę jest dość duże i czasem trudno dostarczyć je razem z pożywieniem. Optymalna ilość potrzebnej organizmowi do prawidłowej pracy układu krwionośnego i kostnego witaminy D3 równa jest mniej więcej spożyciu 20 jajek bądź 200 g łososia. Stąd ze względu na to warto ją suplementować. Przy rym warto pamiętać, że witamina D3 jest podobnie jak witamina K2 rozpuszczalna w tłuszczach i powinna być spożywana razem z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Oczywiście nie chodzi tu o dużą ilość masła, ale raczej inne naturalne tłuszcze roślinne jak olej lniany, rzepakowy czy słonecznikowy, w racjonalnej ilości. Witamina K2 jest strażnikiem zdrowych kości i zębów, wpływa również na prawidłową pracę mózgu. Jej głównym zadaniem jest niedoprowadzenie do zwapnienia naczyń i tętnic, prowadzących do miażdżycy. Wapń z produktów spożywczych dostarcza tam, gdzie jest najbardziej potrzeby, zapobiegając dostaniu się do tętnic. Naturalnie witamina K2 może występować w jogurtach, kefirze, niektórych sfermentowanych serach, jednak generalnie jest produkowana w trzustce z witaminy K1. Kiedy spożywa się ja po posiłku zapobiega zbyt znaczącemu wyrzutowi insuliny, czyli jej nadprodukcji, w związku z tym działa przeciwcukrzycowo. Działa również korzystnie na układ nerwowy i spowalnia proces chorobowy w przebiegu Alzheimera, czy SM.

Witamina B12 – na straży energii i dobrego samopoczucia wegetarian i wegan

Osoby narażone na niedobory w diecie witaminy B12, to z pewnością wegetarianie i weganie. Jednak wspomniana żywność wysoko przetworzona nie sprzyja jej odpowiedniemu wchłanianiu. Niedobór witaminy B12 objawia się brakiem energii, problemami z pamięcią, a przy dużych niedoborach również łamliwością kości. Stąd jej suplementacja jest niezwykle ważna. Można przyjmować ją razem z suplementem diety spiruliną, która zawiera największą ilość dobrze przyswajalnego białka. Podobnie jak w przypadku żywności, trzeba jednak pamiętać, by pochodziła z pewnych źródeł, aby nie była skażona metalami ciężkimi.

Witamina E – źródło młodości i dobrej pamięcią

Witamina E funkcjonuje razem z witaminą A oraz C. Ich związek jest równie duży jak kompleksu witamin K2 D3. Witamina E jest antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki, z kolei witamina C stoi na straży aby wolne rodniki nie zaatakowały zdrowych komórek organizmu i jest swego rodzaju tarczą ochronną, zapobiegającą ich namnażaniu się. Do silnych antyoksydantów należy witamina A, która chroni przede wszystkim siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami. Ponieważ szkodliwe niesparowane tlenki mogą występować wszędzie witamina E chroni również mózg przed rozwojem chorób autoimmunologicznych takich jak np. choroba Alzheimera czy SM.

Witamina K2 D3 – dlaczego ich wspólne działanie jest bardziej skuteczne?

Kompleks witamin K2 D3 korzystnie wpływa na prawidłową strukturę kośćca. Dzięki takiemu kompleksowi witamin wapń jest w sposób bardziej efektywny wchłaniany w jelicie. Jeśli korzysta się z suplementacji jedynie witaminy D3, koniecznie trzeba pamiętać o jedzeniu warzyw zielonych, które zawierają największą ilość witaminy K. Dzięki temu można uniknąć gromadzenia się wapnia w tkankach miękkich. Zamiast zastanawiać się jednak czy zielone warzywa pochodzą ze sprawdzonego źródła, można sięgnąć po kompleks witamin K2 D3 i cieszyć się dobrym zdrowiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here