Akumulatorki niklowo kadmowe są najstarszymi dostępnymi na rynku i swego czasu stanowiły rewolucję technologiczną. Dziś nadal są w użytku, szczególnie w przemyśle. Jakie mają one wady i zalety?
Zalety akumulatorków niklowo kadmowych
Podstawową zaletą, którą mają Akumulatorki niklowo kadmowe jest ich wielkość – mają rozmiary baterii, ale ich pojemność jest znacznie większa, dzięki czemu mogą pracować dłużej. Doskonale też sprawdzają się w trudnych warunkach – przy wstrząsach, temperaturach od -20 do 50 stopni Celsjusza, w miejscach narażonych na wybuchy – nie tracą wówczas swojej wydajności, a przy tym nie stanowią zagrożenia dla użytkownika.
Wady akumulatorków niklowo kadmowych
W akumulatorkach niklowo kadmowych znajduje się kadm, który stanowi zagrożenie dla środowiska. Z tego powodu tego typu akumulatorki mają bardzo jasno określone zasady utylizacji i dziś stosunkowo rzadko korzysta się z nich w typowych warunkach konsumenckich, choć w przemyśle to nadal nie przeszkoda. Innym problemem tego typu akumulatorków jest efekt pamięciowy – akumulatorki niklowo kadmowe nierozładowywane do końca „zapamiętują” ile energii wykorzystano poprzednio i przez to tracą swoją pojemność. Można ten problem rozwiązać rozładowaniem do zera co kilka cykli ładowania. Inną wada jest samorozładowywanie – w nieużywanych akumulatorkach niklowo kadmowych także dochodzi do utraty przechowywanej energii, ale następuje to znacznie wolniej niż w przypadku innych dostępnych na rynku rodzajów akumulatorków.