Jeśli chcemy wykonywać niektóre zawody poza granicami Polski potrzebujemy uznania kwalifikacji zawodowych. Sprawdź jak przebiega procedura. Czym są kwalifikacje zawodowe? Jak uznawane są kwalifikacje zawodowe w UE. Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/uznawanie-kwalifikacji-zawodowych-w-ue/
Czym są kwalifikacje zawodowe?
Kwalifikacje zawodowe, ujmując w największym skrócie, potwierdzają fakt bycia wykwalifikowanym pracownikiem. W różnych krajach zawody regulowane są różne. Dlatego przed rozpoczęciem działalności należy sprawdzić czy nie trzeba starać się o uznanie swoich kwalifikacji. Niektóre zawody w Polsce są regulowane, natomiast nie muszą one być regulowane w innych krajach Unii Europejskiej. Również sytuacja regulacji może być odwrotna – zawody ulegające uznaniu w innych krajach UE nie muszą ulegać regulacji w Polsce.
Uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE
Jak przebiega proces uznawania kwalifikacji? Przebieg procedury zależny jest od zamierzenia wykonywania pracy w zawodzie regulowanym. Jeżeli zamierzasz osiedlić się w kraju, w którym regulowany jest dany zawód, potrzebne będzie uznanie kwalifikacji poprzez państwo przyjmujące.
Jeśli zamierzamy tymczasowo świadczyć usługi związane z wykonywaniem zawodu regulowanego, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na piśmie. Jeśli jednak wykonywanie Twojego zawodu wiąże się z konsekwencjami natury zdrowotnej lub związanymi z bezpieczeństwem, spodziewaj się kontroli. Najłatwiej wypełnić ankietę na stronie Komisji Europejskiej.
Uznawanie kwalifikacji i Europejska Legitymacja Zawodowa (ELZ)
Władze kraju w którym chcesz wykonywać zawód mają 3 miesiące na potwierdzenie wniosku. Urzędnicy mogą w tym czasie poprosić Cię o ew. uzupełnienie dokumentacji. W wybranych zawodach możesz przeprowadzić uznanie kwalifikacji zawodowych lub zgłosić zamiar świadczenia usługi transgranicznej w innym państwie EU poprzez uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej.
ELZ to elektroniczny dokument dowodzący:
- uznania kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE,
- spełnienia warunków niezbędnych do zgodnego z prawem świadczenia usługi transgranicznej w innym państwie członkowskim UE (czyli tymczasowego i okazjonalnego wykonywania tam zawodu regulowanego albo działalności regulowanej).
Teraz ELZ uzyskasz w związku z zawodami:
- pielęgniarza/pielęgniarki odpowiedzialnych za opiekę ogólną,
- farmaceuty,
- fizjoterapeuty,
- przewodnika górskiego,
- pośrednika w handlu nieruchomościami.
Zobacz też: http://www.quadrat.pl/jak-potwierdzic-kwalifikacje-zawodowe-w-ue/