kwalifikacje

Jeśli chcemy wykonywać niektóre zawody poza granicami Polski potrzebujemy uznania kwalifikacji zawodowych. Sprawdź jak przebiega procedura. Czym są kwalifikacje zawodowe? Jak uznawane są kwalifikacje zawodowe w UE. Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/uznawanie-kwalifikacji-zawodowych-w-ue/ 

Czym są kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacje zawodowe, ujmując w największym skrócie, potwierdzają fakt bycia wykwalifikowanym pracownikiem. W różnych krajach zawody regulowane są różne. Dlatego przed rozpoczęciem działalności należy sprawdzić czy nie trzeba starać się o uznanie swoich kwalifikacji. Niektóre zawody w Polsce są regulowane, natomiast nie muszą one być regulowane w innych krajach Unii Europejskiej. Również sytuacja regulacji może być odwrotna – zawody ulegające uznaniu w innych krajach UE nie muszą ulegać regulacji w Polsce.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE

Jak przebiega proces uznawania kwalifikacji? Przebieg procedury zależny jest od zamierzenia wykonywania pracy w zawodzie regulowanym. Jeżeli zamierzasz osiedlić się w kraju, w którym regulowany jest dany zawód, potrzebne będzie uznanie kwalifikacji poprzez państwo przyjmujące.

Jeśli zamierzamy tymczasowo świadczyć usługi związane z wykonywaniem zawodu regulowanego, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na piśmie. Jeśli jednak wykonywanie Twojego zawodu wiąże się z konsekwencjami natury zdrowotnej lub związanymi z bezpieczeństwem, spodziewaj się kontroli. Najłatwiej wypełnić ankietę na stronie Komisji Europejskiej.

Uznawanie kwalifikacji i Europejska Legitymacja Zawodowa (ELZ)

Władze kraju w którym chcesz wykonywać zawód mają 3 miesiące na potwierdzenie wniosku. Urzędnicy mogą w tym czasie poprosić Cię o ew. uzupełnienie dokumentacji. W wybranych zawodach możesz przeprowadzić uznanie kwalifikacji zawodowych lub zgłosić zamiar świadczenia usługi transgranicznej w innym państwie EU poprzez uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej.

ELZ to elektroniczny dokument dowodzący:

  • uznania kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE,
  • spełnienia warunków niezbędnych do zgodnego z prawem świadczenia usługi transgranicznej w innym państwie członkowskim UE (czyli tymczasowego i okazjonalnego wykonywania tam zawodu regulowanego albo działalności regulowanej).

Teraz ELZ uzyskasz w związku z zawodami:

  • pielęgniarza/pielęgniarki odpowiedzialnych za opiekę ogólną,
  • farmaceuty,
  • fizjoterapeuty,
  • przewodnika górskiego,
  • pośrednika w handlu nieruchomościami.

Zobacz też: http://www.quadrat.pl/jak-potwierdzic-kwalifikacje-zawodowe-w-ue/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here