ciało po śmierci

Wielu z nas myśli, że ciało po śmierci to jednostka, w której już nic się nie dzieje, ponieważ umarliśmy i ustały wszelkie procesy życiowe. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę, pojawia się nowy łańcuch pokarmowym, którego jesteśmy częścią. Kawaderyna, czy purtescyna to tylko niektóre z substancji, z którymi mamy wówczas do czynienia.

Nie bez powodu mówi się o tym, że to tykająca bomba biologiczna. Dlaczego tak się o tym mówi? Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie reakcje zachodzą w ciele człowieka po jego śmierci oraz jak skutecznie się pozbyć chorobotwórczych drobnoustrojów z mieszkania po zgonie? Na te i inne pytania poznasz odpowiedzi, czytając ten artykuł.

Czym charakteryzuje się śmierć?

By odpowiedzieć na pytanie na temat tego, co dzieje się z człowiekiem po zgonie, powinniśmy wiedzieć najpierw, jak tak właściwie do niego dochodzi. Według klasycznej definicji śmierć to ustanie wszelkich oznak życia. Możemy to rozumieć jako:

  • zaprzestanie oddychania;
  • unieruchomienie akcji serce – przestaję bić;
  • koniec pracy mózgu.

Czy zdawałeś sobie wcześniej sprawę, że gdy przez 4 minuty nie będzie dopływać do mózgu tlen, człowiek umiera? Do zgonu może również dojść z powodu zatoru żylnego, czy też braku wydolności płuc związanej z zaburzeniami wymiany gazowej.

Gdy chcemy mówić o nauce, która zajmuje się zjawiskiem śmierci, przychodzi nam do głowy słowo tanatologia. Nazwa ta pochodzi od imienia greckiej bogini śmierci – Tanatos. Tą tematyką zajmują się równie lekarze medycyny sądowej, czy lekarze zajmujący się transplantacją.  Definiuje ona różne rodzaje śmierci mężczyzny lub kobiety, zajmując się określaniem przyczyn zgonu oraz aspektami psychologicznymi, które jej towarzyszą. Życie każdego człowieka jest niezwykle cenne, dlatego właśnie poznanie procesów, jakie towarzyszą nam po ustaniu funkcji życiowych, jest warte głębszego poznania.

Czym jest śmierć pozorna, a czym biologiczna?

Analizując problem, jakim jest zgon, powinniśmy również poruszyć temat śmierci klinicznej. Nazwana jest pozorną nie bez powodu. Otóż wydawać by się mogło, że doszło do zgonu, ponieważ widzimy, że podstawowe funkcje życiowe zostały zatrzymane. Wówczas człowiek nie oddycha, nie wyczuwamy jego akcji serca, jednakże mózg nadal działa. Jedyną możliwością, poprzez którą stwierdzimy, że doszło do śmierci klinicznej jest specjalistyczne badanie   EEG –  elektroencefalograficzne. Gdy tylko potwierdzi się diagnoza o śmierci pozornej, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie resuscytacji. Jeśli życie zostanie przywrócone za późno, może dojść do obumarcia komórek kory mózgowej i do pozostania w tak zwanym stanie wegetatywnym, gdzie człowiek nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez specjalistycznej aparatury szpitalnej.

Znamiona pośmiertne i stężenie pośmiertne – rigor mortis

Wielu badaczy przez lata zastanawiało się, co tak właściwie dzieje się z ludzkim organizmem po jego śmierci. Dopiero w XX wieku zebrano w jedną całość najważniejsze dokumenty, które dotyczą medycyny sądowej, a szczegółowo opisują zjawisko śmierci. Otóż dzięki procesom, jakie zachodzą na ciele trupa, który ulega rozkładowi, patomorfolog jest w stanie stwierdzić, kiedy doszło do zgonu. Do znamion śmierci należą kolejno:

  • plamy opadowe;
  • stężenie pośmiertne  (rigor mortis);
  • oziębienie zwłok i zmiana temperatury;
  • rozkład pośmiertny;
  • zmiany w oku.

W zależności od źródła naukowego czasami występują drobne różnice. Według Sue Black szkockiej antropolożki sądowej, istnieje 7 faz pośmiertnych rozkładu zwłok. Dodatkowo wspomina ona jeszcze o zblednięciu zwłok tuż po zgonie oraz o zeszkieletowaniu na samym końcu rozkładu ciała.

Zaawansowany rozkład ciała i sprzątanie po zgonach

Problem ze szkodliwymi mikroorganizmami po śmierci człowieka nasila się, gdy ciało po zgonie leży przez dłuższy czas. Duży wpływa na jego rozkład, mają panujące wokół warunki atmosferyczne tj. wilgoć, temperatura, nasłonecznienie, wiatr. Aktualnie panujący tryb życia, który w pewnym wieku narzuca mieszkanie samotnie, sprawia, że umieramy w samotności. Szczególną uwagę tutaj należy zwrócić na starszych ludzi, których dzieci mieszkają daleko od rodzinnego domu i nie mają możliwości częstych odwiedzin. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że po zgonie tej osoby, będzie ona leżeć w mieszkaniu do czasu, aż któryś z sąsiadów znajdzie ciało lub wyczuje zapach śmierci.

Jak podaje Mieszko Kastelnik właściciel firmy sprzątającej po zmarłych były przypadki, gdzie  o trupie dowiedziano się poprzez nieprzyjemny zapach wywodzący się z gnijącego ciała i rozchodzący się na całej klatce schodowej. Wówczas szukana jest rodzina, zawiadamiana jest administracja budynku oraz policja. Ważne jest, aby nie zapomnieć, przeprowadzić profesjonalnej dezynfekcji mieszkania zawierającą sprzątanie po zmarłych. Można wówczas mieć pewność, że z pomieszczeń zostaną usunięte wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje i trujące toksyny. Jeśli szukasz pomocy związanej z odkażaniem mieszkania po zmarłej osobie, skontaktuj się z jedną z wielu świadczących usługi sprzątania po zmarłych.

Zgon w domu to skomplikowana i trudna sytuacja, której towarzyszyć mogą różne aspekty, takie jak rozkład zwłok. Powinniśmy pamiętać o tym, że śmierć to nie tylko zaprzestanie oddychania, czy zatrzymanie akcji serca. Istnieje też takie zjawisko jak zgon pozorny, gdzie pracuje tylko mózg. Jeśli dojdzie do zgonu w domu i w ciało zostanie poddane procesowi rozkładu, powinniśmy zamówić profesjonalną firmę, która wykona dla nas sprzątanie po zgonie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here