Jak kontrolować swoją trzeźwość

Wydaje się, że dzisiaj już zdecydowana większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak nieodpowiedzialne jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Mało kto czując, że jest pod wpływem alkoholu, wsiada za kółko. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że w naszym organizmie stężenie alkoholu wciąż jest zbyt wysokie, aby bezpiecznie wyjechać na drogę. Dlaczego tak się dzieje? Jak sprawdzić, czy możemy już prowadzić pojazd?

Nieświadomość bycia “pod wpływem”

Wydawać by się mogło, że trudno nie zdawać sobie sprawy z bycia pod wpływem alkoholu. Każdy wie przecież, czy pił w niedalekiej przeszłości alkohol, czy też nie. Niemniej jednak mało kto wie o tym, że alkohol może utrzymywać się w organizmie człowieka nawet do 24 godzin po jego spożyciu. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, a jeszcze więcej od ilości spożytego alkoholu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najpóźniej po kilkunastu godzinach, człowiek subiektywnie nie odczuwa już wpływu alkoholu, nawet jeśli pozostaje on we krwi. Nie oznacza to jednak, że alkohol nie oddziałuje wtedy na człowieka. Niestety nadal spowalnia on funkcje poznawcze, czyli na przykład powoduje spowolnienie reakcji. Na drodze może to być bardzo niebezpieczne.

Jak sprawdzić swoją trzeźwość?

Ażeby mieć całkowitą pewność, że w organizmie nie ma już alkoholu i można usiąść za kierownicą, trzeba skorzystać z fachowego sprzętu. Mowa tutaj oczywiście o alkomacie. W tym celu można na przykład udać się na najbliższy posterunek policji i tam zbadać swoją trzeźwość. Niemniej jednak wydaje się to dosyć niewygodne. Posterunek może być bowiem dość znacznie oddalony do miejsca zamieszkania. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z własnego alkomatu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele alkomatów różnego rodzaju. Szeroki ich wybór znaleźć można na przykład na stronie Sklep-alkomat.pl. Znajdują się tam różnego rodzaju alkomaty, zarówno półprzewodnikowe modele starszego typu, jak i najnowocześniejsze alkomaty elektrochemiczne. Co ważne, każdy alkomat znajdujący się w ofercie wspomnianego sklepu posiada atest, który świadczy o jego skuteczności. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie atestowane alkomaty działają z taką samą precyzją. Najtańsze modele na rynku informują jedynie o tym, czy poziom stężenia alkoholu u badanego przekracza dopuszczalna normę czy też nie. Natomiast wyższej klasy alkomaty wskazują dokładną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, z dokładnością nawet do 0,01 promila.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here