Jak przechowywać nasiona

Niezależnie nie od tego, czy nasiona zebraliśmy własnoręcznie latem, czy dokonaliśmy większych zakupów na kolejny sezon w sklepie ogrodniczym, jednym z najważniejszych czynników, który naprawdę wpływa na jakość plonów, jest sposób ich przechowywania. Jakie nasiona można przechować? Jak je przechowywać? Odpowiadamy!

Jakie nasiona można przechowywać?

Przechowywać do następnego sezonu możemy tylko nasiona zdrowe. Z jednej strony wydaje się to oczywiście, jednak z drugiej strony musimy mieć świadomość, że wiąże się to z dokładnym przesortowaniem nasion i oddzielenie wszystkich sztuk, które mają oznaki żerowania szkodników, chorób grzybowych, plam, deformacji oraz nasion zbyt zdrobniałych. Możemy przechowywać jedynie nasiona, które są naprawdę wysokiej jakości i dotyczy to również nasion, które kupujemy w sklepie – jeżeli zdarzy się (choć jest to rzadkość), że część z nasion jest w „średniej” kondycji, musimy je oddzielić i wyrzucić. W przypadku przechowywania nasion z własnych zbiorów warto zostawić jedynie nasiona, których zdolność kiełkowania przewyższa ok. 70 procent. Przechowywanie przez dłuższy okres nasion o niższym procencie zdolności do kiełkowania może doprowadzić do obniżenia statystyki wśród „zdrowych” nasion, ponieważ mogą one zostać zarażone przez różne choroby lub grzyby.  Nasiona, które chcemy przechować, muszą być dosuszone. Natomiast te, które są zawilgotniałe, powinny zostać wyrzucone.

Warunki przechowywania nasion

Warunki przechowywania nasion

Przechowywanie nasion wymaga odpowiedniego przygotowania oraz pomieszczenia. Przede wszystkim musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Pomieszczenie powinno być zimne oraz suche. Idealna temperatura mieści się w przedziale od -5 do +5 stopni Celsjusza. Jeżeli nasiona będą przez dłuższy okres przechowywane w pomieszczeniu o wyższej temperaturze, może dojść do obniżenia zdolności kiełkowania, a nawet do skrócenia czasu ich przydatności. Jeżeli chodzi o wilgotność, to najważniejsze jest to, aby nie była ona zbyt duża. Suche powietrza pozwala na zachowanie żywotności przez dłuższy czas. Nasiona muszą znajdować się w odpowiednio dobranych opakowaniach. Doskonale sprawdzają się do tego szklane pojemniki jak np. słoiki lub pudełka z tektury parafinowej. Alternatywą są natomiast torebki z papieru foliowego.

Kilka porad, które warto zapamiętać, zanim nadejdzie sezon na zbór nasion

Pod koniec lata powinniśmy zbierać i pozostawiać jedynie te nasiona, które z pewnością dadzą nam plony w następnym sezonie – nie ma sensu tracić swojego czasu na zbieranie nasion niewykształconych i chorych. Nie można też zbierać nasion po deszczu, kiedy są mokre, ponieważ bardzo szybko zgniją. Pomieszczenia, w których przechowujemy nasze nasiona, powinny być przewiewne, szczególnie jeżeli dostające się do jego wnętrza powietrze będzie suche. Niezawilgocone piwnice, skrytki, strych – to perfekcyjne miejsca do przechowywania nasion. Decydujemy się na zakup nasion ze sklepu, warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych jak np. Gardenowo, które często mają lepsze ceny niż stacjonarne sklepy ogrodnicze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here