bioinformatyk

Jeżeli interesuje nas zarówno informatyka jak i nauki przyrodnicze, to powinniśmy zastanowić się nad zawodem z bioinformatyka. Twojej pracy będzie on wykorzystywał komputer w badaniach nad nowymi lekami, procesami biologicznymi czy życie mikroorganizmów. O co dokładnie chodzi z taką dziedziną nauki oraz dla kogo przeznaczone są studia o takim kierunku? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/bioinformatyk-jak-zostac/

Bioinformatyka – czym dokładnie jest?

Jest to dość nowy kierunek na studiach. Polega on na łączeniu ze sobą technik informacyjnych oraz wiedzy biologicznej i biotechnologicznej. Przeprowadzone w tej dziedzinie badania naukowe włączę sobie mnóstwo danych, których nie da się zapamiętać. Informatyk potrafi je wszystkie zapisać oraz odpowiednio przetworzyć. Przykładowo, jeżeli baza danych dotyczy genomów wszystkich żywych organizmów, nie służy wyłącznie teoretycznym badaniem. Dziedzina, w której bioinformatyk będzie miał duże znaczenie będzie to przede wszystkim medycyna praktyczna. Nie znaczy to jednak, że jako bioinformatyk będziemy jedynie zapisywać tablice dany. Nasza wiedza oraz umiejętności informatyczne będą służyły do ustawienia procesów badawczych oraz wytwórczych w biotechnologii. Do naszych zadań będzie należała również obsługa specjalistycznych unikalnych oprogramowań. Dzisiejsze zainteresowanie bioinformatyka dotyczy przede wszystkim ośrodków naukowych związanych z medycyną. W czasem jednak można znaleźć również zatrudnienie w w przemyśle farmaceutycznym.

Dla kogo studia bioinformatyka?

Czy ten kierunek będzie dla nas przekonamy się przede wszystkim z naszych zainteresowań. Aby takie studia nam się podobały musimy interesować się naukami przyrodniczymi oraz nowymi procesami technologicznymi informatyką jednocześnie. Aby dostać się na takie studia, musimy posiadać zdaną maturę z przedmiotów takich jak informatyka, matematyka, biologia, chemia lub fizyka. Takie przedmioty z pewnością będą zwiększały twoje szanse na rekrutacji na ten kierunek. Kierunek taki oferuje jedynie kilka uczelni w Polsce, więc konkurencja o miejsce może być spora. Według programów nauczania na tym kierunku pierwsze co poznamy to właściwe tajniki biologiczno chemiczne oraz fizyczne. Do tego na samych studiach będziemy mieli z zaliczenia przedmiotu tak jak biologia komórki, bioróżnorodność w informatyce, fizjologia, a także genetyka czy molekularne mechanizmy ewolucji. Dopiero w dalszej części nauki poznamy wiedzę z dziedziny informatycznej i matematycznej. Oczywiście będzie to szeroki i związany bioinformatyką zakres. 

Zobacz też: http://www.quadrat.pl/ile-zarabia-biotechnolog/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here