ile kosztuje rozliczenie pitu

Są takie miesiące w roku, że do biur rachunkowych pukają nie tylko właściciele firm, którzy są stałymi klientami tych biur, ale również zwykli ludzie – o co w tym chodzi? Nadszedł czas rozliczeń rocznych podatków. Każdy człowiek, który pracuje w Polsce musi rozliczyć się z podatku. Pracodawca co miesiąc odciąga pewnej wysokości zaliczki, jednak wszystko to trzeba później podsumować, razem. Po zakończeniu danego roku kalendarzowego pracodawca wydaje pracownikowi druk na którym czarno na białym jest napisane ile pracownik zarobił pieniędzy i jakiej wysokości zaliczki podatku zostały odprowadzane przez pracodawcę do urzędu skarbowego.

Absolutnie nie warto pracować na czarno, gdzie pracodawca ani nie odprowadza składek do ZUSu ani zaliczek do urzędu skarbowego. Możemy narobić sobie sporo problemów jeżeli podejmiemy pracę na czarno – i my i pracodawca. W Polsce każda osoba, która pracuje, jak również każdy pracodawca czyli właściciel firmy musi płacić podatek dochodowy czyli określoną część swoich dochodów oddawać do urzędu skarbowego. Nie ma od tego ucieczki. Oczywiście można kombinować na różne nielegalne sposoby jednak prędzej czy później cała sprawa się wyda i można nawet trafić do więzienia, nie mówiąc już o zszarganej opinii w społeczeństwie.

Koszt rozliczenia rocznego podatku w biurze rachunkowym jest różny

Wszystko zależy od ilości posiadanych dokumentów od pracodawców. Jeżeli ktoś pracował w kilku różnych miejscach, wobec czego posiada kilka różnych PITów, koszt będzie droższy. Osoba która pracowała tylko w jednym miejscu i posiada tylko jeden PIT z pewnością zapłaci mniej. Oczywiście bardzo powszechne jest samodzielne rozliczanie swoich podatków i oczywiście jest to dobra opcja dla osób, które chociaż trochę znają się na sprawach podatkowych. Jednak jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Nie warto wysyłać do Urzędu Skarbowego rozliczenia, które wydaje nam się nieprawidłowe lub co do którego mamy podejrzenie, że może być błędne.

pit podatki

Niepotrzebnie narazimy się na stres i nerwy. Każdy rozsądny człowiek doskonale wie o tym, że praca wiąże się też z opłaceniem składek ZUS oraz podatku. Jeżeli nam się to nie podoba zawsze możemy wyjechać i zamieszkać w tak zwanych rajach podatkowych. Zazwyczaj jednak okazuje się, że wszystko brzmi pięknie tylko i wyłącznie na pierwszy rzut oka. Później dostrzega się zdecydowanie więcej. Nie jest już tak różowo. W Polsce płacimy podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych.

Pracodawca zgłaszając pracownika do ubezpieczenia ZUS odprowadza składki na ubezpieczenia między innymi emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Warto również wiedzieć, że podjęcie pracy na umowę o pracę czy umowę zlecenie jest drogą do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, które upoważnia nas do korzystania ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia za darmo. Biura rachunkowe zazwyczaj za sporządzenie rozliczenia rocznego zwykłej osoby pracującej liczą sobie około 50 zł. Bardzo powszechne jest również proszenie o pomoc w sporządzeniu takiego rozliczenia kolegów czy koleżanek, które wydają się bardziej obeznane w tych kwestiach.

Często w ten sposób dorabiają sobie na przykład studenci rachunkowości. Ciekawym zagadnieniem jest fakt, że w szkołach uczniowie muszą uczyć się wiele niepotrzebnych rzeczy, a nikt na poziomie liceum nie uczy ich rozliczenia deklaracji podatkowej. Tymczasem dla wielu uczniów byłoby to dziecinnie proste po wyjaśnieniu im zasad jak należy to zrobić i o czym pamiętać,wypełnienie PITu jest bowiem wiedzą tajemną. Ile kosztuje rozliczenie pitu? Oczywiście można stwierdzić, że średnio jest to 50 zł, jednak wszystko zależy od lokalizacji i renomy biura rachunkowego.

rozliczenie pitu

Wiadomo, że zazwyczaj w większych miastach za usługi płacimy więcej. W biurze rachunkowym możemy również oczekiwać profesjonalnego podejścia do świadczonych usług. Zazwyczaj otrzymamy tam paragon fiskalny, który może być pomocny w dochodzeniu roszczeń, gdyby rozliczenie okazało się źle zrobione i na skutek tego mielibyśmy kłopoty z urzędem skarbowym. Z tego właśnie względu warto zastanowić się nad powierzeniem rozliczenia podatkowego profesjonalistom.

Jeżeli sami nie mamy pojęcia o podatkach, zamiast dawać pit do rozliczenia koleżance, skorzystajmy z usług profesjonalnych księgowych. Z pewnością dzięki temu będziemy spać spokojnie. Każdy księgowy musi być na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawa. Księgowych obowiązują również cykliczne szkolenia na których poszerzają swoją wiedzę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here