Napęd naziemny czy podziemny: który wybrać?

Automatyka bram jest dziedziną, która coraz bardziej się rozwija. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie można wybierać udogodnienia, aby zautomatyzowana brama na terenie posesji była w jak największym stopniu przydatna i odpowiadała potrzebom wszystkich mieszkańców. W przypadku bram wjazdowych rozwiernych warto zadecydować, czy decydować się na napęd naziemny czy podziemny.

Napędy naziemne i podziemne: ogólna charakterystyka

Jedno jest pewne: wszystkie napędy do bram są funkcjonalne. Natomiast, warto poznać różnicę pomiędzy napędami naziemnymi i podziemnymi, aby zdecydować, który wybrać model napędu. Często klienci decydują się na wybór napędu naziemnego, ze względu na to, że nie domaga się on dodatkowych prac montażowych. A to również obniża koszty. Napędy

te można stosować także już w bramach istniejących, jakie do tej pory były obsługiwane ręcznie. Najważniejsze zalety jakie mają naziemne napędy do bram są następujące: prostszy i szybszy montaż niż napędów podziemnych, brak konieczności zdejmowania skrzydeł z zawiasów, łatwa i szybka konserwacja w trakcie użytkowania, brak konieczności wykonywania drenażu i odwodnienia. Jednak, napędy tego typu mają też pewne wady. Głównie, chodzi o efekty wizualne. Są one bowiem widoczne na bramie. Jeśli więc ktoś ma bramę ozdobną to może to negatywnie wpływać na estetykę bramy. Jako, że napędy tego typu działają również liniowo to nieco wolniej otwierają skrzydła bram. aniżeli napędy podziemne. Warto też wiedzieć, że to, iż napęd taki łatwo zamontować wpływa również na fakt, że można go też niestety łatwiej ukraść. Z drugiej strony, wysokiej jakości napędy naziemne świetnie nadają się do obsługi bram skrzydłowych, mających długość skrzydła do 3 metrów. Kiedy jest zamontowany zamek elektromechaniczny to długość skrzydła może mieć nawet 4 metry. Samo skrzydło bramy nie powinno ważyć więcej aniżeli 200 – 300 kilogramów, ponieważ konkretny siłownik elektromechaniczny nie nadaje się do obsługi bram ciężkich.

Drugim rodzajem są podziemne napędy do bram jakie sprawdzają się zwłaszcza przy obsłudze ekskluzywnych bram kutych. Dzięki temu można wyeksponować walory wizualne danej bramy. Wśród zalet napędów podziemnych podaje się: szybsze otwieranie bramy, niewidoczność na bramie, solidność i trwałość, trudny demontaż przekładający się na to, iż ciężej jest ukraść taki napęd. Jeśli natomiast chodzi o wady napędów podziemnych to wymienić należy trudniejszy i bardziej czasochłonny montaż. Prace montażowe domagają się także zdjęcia skrzydła z zawiasów. Sama instalacja bramy z takim napędem wymaga również drenażu wraz ze sprawnie działającym odwodnieniem. Jest to fachowo określane jako instalacja w skrzyniach montażowych pod ziemią. Jako, że napęd jest też montowany pod ziemią to trudniejsza jest jego konserwacja. Napędy podziemne mogą być umieszczane w przydomowych i osiedlowych bramach skrzydłowych o długości do 4 metrów i wadze do 800 kilogramów. Napędy te pracują na szerokim zakresie temperatury, właśnie ze względu na to, że znajdują się pod ziemią. Zakres ten wynosi od – 20 stopni Celsjusza do + 55 stopni Celsjusza.  

Jak więc można zauważyć: zdecydować można się na dowolny napęd. Każdy klient może swobodnie dobrać ten napęd, który będzie pasować do jego potrzeb. Najważniejsze natomiast jest także kierowanie się względami technicznymi. Wszystkie niejasności pomoże wyjaśnić doświadczony pracownik sklepu sprzedającego napędy. Warto jednak również osobiście orientować się w niektórych niuansach, ponieważ dzięki temu można być lepiej zorientowanym co do tego, jakie napędy będą doradzane.

Decyzja przy wyborze napędu

Decyzja przy wyborze napędu będzie decyzją kluczową. Należy głównie sugerować się tym, aby wybrać napęd pod właściwości bramy. Jeśli mamy bramę kutą, bardziej designerską to powinniśmy wybrać napęd podziemny. On nie zaburzy estetyki bramy. Natomiast, kiedy nie zależy nam na walorach użytkowych to możemy wybrać napęd naziemny. Dodatkowo, musimy też zwracać uwagę na zasięg bramy, czy ciężar skrzydła i rozmieszczenie. To wszystko pomoże podjąć właściwą decyzję. Im bardziej decyzja taka będzie przemyślana to tym lepszych efektów można się spodziewać. Optymalnie dobrany napęd sprawi, że będziemy czuć się pewnie podczas obsługi bramy. Będziemy również spokojni o bezpieczeństwo posesji. Na dodatek, warto zawsze sugerować się indywidualnymi wskazówkami monterów. Zakup napędu to kluczowa decyzja, determinująca korzystanie z bramy w przyszłości. Tym bardziej, decyzja co do doboru napędu powinna być przemyślana. Nie trzeba znać się na automatyce bram, jednak podstawowe informacje warto posiadać. Wówczas będziemy pewni, że podejmujemy słuszną decyzję związaną z doborem napędu. Wszystkie wątpliwości należy wyjaśniać z ekspertami. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się z charakterystyką dostępnych na rynku napędów do bram. Jeśli podejmie się rozsądnie decyzję co do wyboru napędu naziemnego lub podziemnego to można później cieszyć się idealną obsługą bramy bez najmniejszych komplikacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here