W lutym 2018 roku ogłoszono projekt ustawy dotyczący pracowniczych planów kapitałowych. Prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero od roku 2019. Bardzo dużo osób zastanawia się co oznacza skrót PPK.
Czym jest nowa ustawa?
W gruncie rzeczy jest to ustawa dotycząca pracowniczych planów kapitałowych. Jest to dobrowolna forma oszczędzania na emeryturę przez pracownika. Będzie polegać to na tym, że pracownik, jego pracodawca oraz państwo będą opłacać ściśle wyznaczone składki. PKK ma za zadanie zwiększyć liczbę oszczędzających Polaków.
PKK to inwestowanie w przyszłość. Poza szeroko pojętą gamą rozwiązań emerytalnych niewątpliwie przyciąga uwagę ludzi skupiona na kwestii samych emerytur. Cały ten system ma być bardziej przygotowany i skupiony na potrzebach przyszłych emerytowanych ludzi. PPK nie zwalnia jednak Polaków z myślenia o przyszłej emeryturze, ponieważ takie rozwiązania jak IKE, IKZE nadal będą dostępne dla osób, które chcą dodatkowo oszczędzać pieniądze. System ten ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa finansowego emerytów i inwestowaniem w przyszłość.
O dobrowolności składek możemy mówić tylko w wypadku pracowników. W przypadku firm PKK ma być obowiązkowe. Jest jednak jeden przypadek, który zwalniał będzie wybrane przedsiębiorstwa od prowadzenia programu kapitałowego. Jest to prowadzenie PPE, inaczej pracowniczego programu emerytalnego, który również będzie działał na ściśle określonych zasadach.
Sam system PPK ma wchodzić w życie społeczeństwa bardzo powoli. W roku 2019 do programu będą musiały dostosować się większe korporacje, które zatrudniają ponad 250 osób, a pół roku od wejścia ustawy nowym przepisom mają poddać się również firmy, które zatrudniają więcej niż 50 osób. Dołączenie pozostałych, mniejszych przedsiębiorstw to już kwestia roku 2020.
Jak PKK będzie wyglądało w przypadku zwykłego pracownika?
Według nowej ustawy każda osoba poniżej 55 roku życia zostanie dopisana do projektu. Osoby starsze natomiast będą musiały przystąpić do niego indywidualnie. Jest to całkowicie dobrowolna forma oszczędzania pieniędzy. Z tego względu każdy pracownik może złożyć pismo o rezygnacji z udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu. Wszystko zależy w tym miejscu od indywidualnych preferencji pracownika.
Należy pamiętać jednak o tym, że po dwóch latach od złożenia rezygnacji pracownika, znów zostanie on dopisany do programu, dlatego konieczne będzie ponowne złożenie rezygnacji z programu.
Przedsiębiorcy mają obowiązek wprowadzać PKK do struktury swojej organizacji, tylko ze względu na to, że jakaś ilość pracowników może wyrazić chęć wzięcia udziału w PKK.
Jakie są główne cele PKK?
Głównymi założeniami programu kapitałowego są długoterminowe inwestycje. Ma to na celu zwiększenie liczby Polaków, którzy oszczędzają na swoje emerytury. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, ponieważ pracownik podlega dofinansowaniu ze strony Państwa jak i swojego pracodawcy. Dlatego w gruncie rzeczy wychodzi na tym dużo lepiej, aniżeli oszczędność na własną rękę. Ciekawostką jest, że środki z PKK będzie można przeznaczyć również na np. zakup swojego pierwszego mieszkania. Z obowiązkiem zwrotu, oczywiście.
PKK to inwestowanie w przyszłość, które może okazać się niezwykle korzystnym projektem pomagającym Polakom poprawić ich sytuację finansową. Długoterminowe inwestycje to klucz.