Sposoby na skuteczną naukę

Uczyć się na pewnym etapie swojego życia musi każdy. Czy to w szkole podstawowej, liceum, na studiach czy w ramach pracy zawodowej. Czynność ta wielu osobom sprawia niemałe problemy i jest w związku z tym przez nie znienawidzona. W takim razie jakie są sposoby na skuteczną naukę?

Pozbądź się rozpraszaczy

Są takie osoby, które potrafią się skoncentrować, czy to na nauce, czy innych wymagających zazwyczaj skupienia czynnościach, nawet w trudnych warunkach (hałasie, zamęcie). Jest to jednak pewną rzadkością. Zdecydowana większość ludzi tego typu rozpraszaczy nie lubi, ponieważ prowadzą one do frustracji, zdenerwowania i gorszego zapamiętywania danych.

Dlatego też, chcąc skutecznie się uczyć, najlepiej wybrać czas i miejsce, w którym nie będzie się mieć do czynienia z żadnymi rozpraszaczami. Mowa tu nie tylko o hałasie i obecności innych ludzi, ale też takich elementach, jak laptop czy telewizja, które mogą nas pochłonąć i zająć cenny czas. Dobrym pomysłem może być na przykład udanie się do biblioteki – wiele osób, jeśli już się tam udaje, wypożycza bądź oddaje książki i wychodzi, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiedzieć tam i się na przykład pouczyć. Cisza i spokój powinny być gwarantowane.

Stwórz rutynę

Mało kto lubi się uczyć i podchodzi do tego z entuzjazmem. Większość osób do nauki musi się po prostu uczyć. Jednak do nauki, tak jak i do innych niekoniecznie przyjemnych rzeczy, jak na przykład ćwiczeń fizycznych, można się przyzwyczaić. Ważne jest jednak, aby stworzyć rutynę, czyli w miarę możliwości uczyć się w te same dni, o tej samej godzinie. Porady odnośnie do tego, jak to zrobić, można znaleźć między innymi tutaj: http://zoneart.pl/.

Budowa rutyny może potrwać nawet kilka miesięcy, ale kiedy już zostanie ona stworzona, nauka zacznie przychodzić nam znacznie łatwiej. Nie będziemy czuli z jej powodu radości, to jest wiadome, ale zebranie się i rozpoczęcie nauki nie będzie już takie trudne. Dlatego też dobrym pomysłem jest zaplanowanie nauki co najmniej kilka tygodni naprzód. Musimy pamiętać, że raz zdobytą wiedzę trzeba regularnie utrwalać, w przeciwnym wypadku w krótkim czasie ona po prostu zniknie.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://zoneart.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here