Nietrzymanie moczu – poznaj przyczyny, by móc skutecznie walczyć z NTM!

Choć nietrzymanie moczu to jedna z tych przypadłości, o których wolimy nie mówić głośno, jest w gruncie rzeczy dokładnie takim samym schorzeniem jak wszystkie inne – również wymaga diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny, jak postępować w przypadku NTM i jak zapobiec jego przykrym następstwom!

Nietrzymanie moczu – czym jest NTM?

NTM nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. Za taki stan mogą odpowiadać zarówno czynniki błahe, które można stosunkowo szybko wyeliminować, jak i znacznie poważniejsze, wymagające specjalistycznego leczenia. Nietrzymanie moczu polega na jego mimowolnym oddawaniu, czyli takim, które nie jest świadome i kontrolowane. W wyniku wystąpienia epizodu NTM pęcherz może zostać opróżniony jedynie częściowo lub w całości.

Jakie są rodzaje i przyczyny wstępowania NTM?

Istnieje kilka podstawowych typów inkontynencji moczowej. Należą do nich: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z naglącym parciem oraz NTM z przepełnienia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej występującym typem. Dochodzi do niego w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Jeśli epizody mimowolnej mikcji zdarzają się choremu zazwyczaj np. w trakcie napadu śmiechu, kaszlu czy kichnięcia, to najprawdopodobniej cierpi właśnie na wysiłkowe NTM.

Z kolei nietrzymanie moczu z przepełnienia jest typem diagnozowanym głównie u mężczyzn, u których występują choroby gruczołu krokowego. Pęcherz jest pełny i rozciąga się, bowiem przeszkoda, np. w postaci powiększającego się gruczołu krokowego, nie pozwala na swobodną i kontrolowaną mikcję. Przez to, gdy pęcherz jest już mocno przepełniony, mocz mimowolnie wycieka.

NTM z naglącym parciem jest równie przykre i uciążliwe. W tym przypadku najczęściej diagnozowany jest zespół nadreaktynego pęcherza. Osoba cierpiąca na ten typ nietrzymania moczu odczuwa bardzo silną i natychmiastową potrzebę mikcji – zazwyczaj dochodzi do niej, zanim pacjent zdąży dotrzeć do toalety.

Jak zostało już nadmienione, przyczyny mogą być stosunkowo błahe, łatwe do wyeliminowania, jak i całkiem poważne, wymagające szerszej diagnozy i leczenia. Nadwaga i otyłość, częste zaparcia, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu to tylko niektóre z nich.

Mężczyźni mogą borykać się z NTM z powodu rozrostu gruczołu krokowego (głównie omówione wyżej nietrzymanie moczu z przepełnienia), natomiast u kobiet nietrzymanie moczu może być wynikiem częstych ciąż i porodów, może też towarzyszyć menopauzie (tu często za problem odpowiadają osłabione mięśnie Kegla).

Ponadto nietrzymanie moczu może towarzyszyć zapaleniu pęcherza moczowego, chorobom neurologicznym, takim jak np. stwardnienie rozsiane, lub występować na skutek przyjmowania określonych leków – przede wszystkim diuretycznych, czyli wykazujących działanie moczopędne, stosowanych m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Jak zapobiegać przykrym następstwom NTM?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest konsultacja ze specjalistą. Choć dla wielu osób NTM to problem wstydliwy, w trosce o własne zdrowie i komfort, nie należy zwlekać z podjęciem leczenia. To zaś może być zarówno farmakologiczne, jak i operacyjne – w zależności od typu NTM i jego przyczyn.

Działania powinny być jednak znacznie szersze – wspomagająco należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy (poprzez ich naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie), dbać o właściwą masę ciała, zrezygnować z picia napojów moczopędnych, jak m.in. kawa i alkohol (szczególnie przed ważnym wyjściem i snem). Ponadto, dla większego komfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, takie jak wkładki higieniczne, bielizna chłonna czy pieluchomajtki – w zależności od stopnia problemu. Spokojny sen zapewnią także specjalne pokrycia ochronne na łóżko.

Tak kompleksowa ochrona sprawi, że codzienne funkcjonowanie będzie znacznie łatwiejsze!

 

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu,

https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data

dostępu: 09.02.2019

  1. Banach R., Wytyczne postępowania w nietrzymaniu moczu u kobiet, http://www.czytelniamedyczna.pl/553,wytyczne-postepowania-w-nietrzymaniu-moczu-u-kobiet.html, data dostępu: 09.02.2019
  2. Dębiński P., Niezgoda T., Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia, http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2708, data dostępu: 09.02.2019

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here