Badania na serce, które warto wykonywać co roku

Chcesz cieszyć się zdrowiem na długie lata? W takim przypadku pamiętaj o regularnym uczestnictwie w badaniach kardiologicznych. Dzięki nim można w porę wykryć nieprawidłowości w pracy serca i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Serce jest bardzo ważnym organem w ciele człowieka, od którego zależy działanie całego organizmu. Prawidłowo pracujące serce to wigor na długie lata.

Problemy z pracą tego narządu mogą pojawić się już jednak po 40. roku życia. To właśnie od tego czasu warto prowadzić regularne badania serca i układu krwionośnego. Jakie z nich są rekomendowane przez kardiologów?

  1. Badanie ciśnienia krwi

Podstawowe, proste i bezinwazyjne badanie, które można wykonać także w swoim domu z użyciem odpowiedniego aparatu.

Nieprawidłowe wskazania ciśnienia krwi mogą świadczyć o nadciśnieniu lub niedociśnieniu, a także o problemach z rytmem pracy serca. Warto wtedy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.

  1. Lipidogram

To badanie prowadzone z krwi, które polega na oznaczeniu poziomu lipidów, czyli tłuszczów. W trakcie badania oznacza się następujące wskaźniki:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL
  • triglicerydy

Jeśli ilość lipidów jest podwyższona, w takim przypadku istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym miażdżycy. Nieprawidłowe wyniki lipidogram są powiązane głównie z nieprawidłową dietą.

  1. Poziom glukozy – cukru we krwi

W diagnostyce chorób serca stosuje się również oznaczenie poziomu glukozy, czyli cukru we krwi.

Nieprawidłowy wynik, czyli podwyższony poziom glukozy może świadczyć o wystąpieniu ryzyka choroby wieńcowej – choroby niedokrwiennej serca.

Te trzy proste badania na serce pozwalają na ocenę stanu pracy serca oraz układu krwionośnego. Aktualnie można wykonać je zarówno na NFZ bez dodatkowych opłat, jak również można skorzystać z usług prywatnych przychodni, które realizują specjalne programy diagnostyczne bez dodatkowych opłat.

Bezpłatne badania kardiologiczne w największych miastach w Polsce prowadzi sieć przychodni Synexus. Na badania można zapisać się za pośrednictwem strony internetowej przychodni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here