Czym zajmuję się notariusz?

Do notariusza nie chodzimy codziennie, więc mamy prawo nie wiedzieć czym tak naprawdę zajmuję się notariusz. Jego miejscem pracy jest kancelaria notarialna. Spełnia on w pewnym sensie role mediatora. W zawodzie notariusza ważną rolę odgrywa aspekt ludzki. Musi on umieć rozpoznać i zrozumieć potrzeby klientów. Niezbędną umiejętnością jest słuchanie.

Dziedziczenie dóbr

Jedną z najważniejszych kwestii, którą zajmuje się notariusz, są sprawy z dziedziczeniem dóbr. Chodzi tutaj o spadki otrzymane przez żyjących bądź zmarłych członków rodziny. Możemy do tego zaliczyć również darowizny od bliskich lub dalekich członków rodziny. Dlaczego jest to bardzo ważne?Dlatego, że brak poparcia prawnego dla takiego spadku lub darowizny może grozić utratą prawa do niej. Niejeden notariusz specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Czasami kwestia dziedziczenia dotyczy sprawy związanej z nieruchomościami. Kancelaria notarialna pomaga wtedy udokumentować różnego rodzaju umowy, najczęściej sprzedaży i kupna, bądź darowizny.

Zaciąganie zobowiązań

Pracownicy kancelarii notarialnej pomagają w sprawach związanych z zaciąganiem zobowiązań. Nierzadko zdarza się, że członkowie rodziny muszą pokutować za błąd któregoś członka rodziny, który bezmyślnie zaciągnął długi. Co gorsza, czasami dzieci muszą korzystać z pomocy notariusza, aby uniknąć wejścia w życie z długami rodziców. Takie sytuacje są naprawdę krzywdzące, dlatego pomoc notarialna w tym wypadku jest nieoceniona. Może to obowiązywać również skomplikowane sytuacji, jeśli chodzi o zaciąganie zobowiązań jednego ze współmałżonków.

Małoletni

Może się zdarzyć, że kancelaria notarialna zajmie się sprawą zarządzania majątkiem osoby niepełnoletniej(tzw. małoletniej). Osoby, które chcą dysponować testamentem, który otrzymało ich dziecko, muszą uzyskać specjalne pozwolenie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zdarza się, że dziecko otrzymało od babci lub dziadka naprawdę dużej ilości spadek i są osoby, na przykład rodzice, którzy chętnie spożytkowaliby tę sumę w niewłaściwy sposób, być może dla własnych korzyści. Może wydawać się to bardzo przykre, dlatego notariusz może przeprowadzić takie postępowanie, z korzyścią dla małoletniego. Istnieją bardzo rygorystyczne zapisy prawne w tym zakresie. Jest to wspaniały rodzaj zabezpieczenia przed nieodpowiedzialną działalnością rodziców.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here