Specjalizacja lekarza rodzinnego zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem całej rodziny, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Poradnia rodzinna katowice świadczy usługi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w narodowym Funduszu Zdrowia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podstawa opieka medyczna była prywatna. Wszystko zleży od zasobności portfela pacjenta. Wizyty u lekarza rodzinnego są raczej rutynowe i obejmują te mniej groźne choroby. W przypadku, kiedy medycyna rodzinna katowice okaże się niewystarczająca internista wystawia skierowanie do specjalisty, w zależności od podejrzenia choroby.
Kiedy do lekarza rodzinnego?
Lekarz rodzinny jest dla każdego pacjenta pierwszą osobą, do której kieruje swoje kroki kiedy czuje, że coś mu dolega. To właśnie ten specjalista podejmuje decyzję czy sam będzie w stanie pomóc choremu, czy konieczne będzie skierowanie go do innego doktora. Poradnia rodzinna katowice to także miejsce, gdzie przychodzą rodzice z nowo narodzonymi dziećmi na tzw. wizyty patronażowe. Wizyty u lekarza rodzinnego są raczej rutynowe i obejmują te mniej groźne choroby. W przypadku, kiedy Medycyna rodzinna Katowice okaże się niewystarczająca internista wystawia skierowanie do specjalisty, w zależności od podejrzenia choroby.
Jakie choroby leczy lekarz pierwszego kontaktu?
Jednym z zadań jakie ma lekarz rodzinny katowice to zalecenia wykonania różnych badań, np. krwi czy moczu. Choroby, które najczęściej są leczone u internisty to:
– choroby układu oddechowego takie jak: gruźlica, astma, różne zakażenia dróg oddechowych czy sarkoidoza,
– choroby serca i układu krążenia głównie nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, zakrzepica, miażdżyca, zapalenie mięśnia sercowego,
– choroby układu dokrewnego w tym Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
– choroby układu moczowego, np. kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego,
– choroby układu kostno-stawowego,
– choroby układu pokarmowego.
Jak wynika z powyższego akapitu, lekarz rodzinny katowice posiada kompetencje do leczenia pacjentów z wielu chorób i schorzeń. Jednak w Polsce ciągle brakuje internistów, a dowodem tego jest statystyka, gdzie na jednego lekarza przypada około 430 pacjentów.