ile zarabia logopeda

Diagnozowanie zaburzeń mowy, a także leczenie i pomoc osobom, które nie są w stanie poprawnie komunikować się z innymi – w skrócie właśnie tym zajmuje się logopeda. Jest to zawód, którego nie może wykonywać ktokolwiek – odpowiednim przygotowaniem do niego są kilkuletnie studia. Czy warto w nie inwestować swój czas i energię?

Logopeda to specjalista, którego nadrzędnym celem powinna być pomoc innym ludziom. Usługi, które świadczy, w wielu przypadkach wynikają z powołania, a także tzw. „otwartej głowy” – chęci komunikacji z innymi oraz rozszerzania swoich kompetencji. Choć każdy logopeda decyduje o tym już sam, może podążać dalszą ścieżką nauki, zdobywając specjalizacje, realizując kursy czy starając się o certyfikaty potwierdzające posiadane kompetencje.

Jak zostać logopedą?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie studia. Na początku warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy ta ścieżka kariery będzie na pewno słuszna. Logopeda musi być otwarty, nastawiony na kontakt z drugim człowiekiem. Do tego potrzebuje przede wszystkim szerokiego wachlarza kompetencji miękkich. Bada również słuch, do czego powinien potrafić posługiwać się profesjonalną aparaturą. Spokojnie, wszystkiego można się jednak nauczyć na studiach.

Wśród obowiązków logopedy znajdzie się na pewno diagnoza wad mowy oraz określanie ich przyczyn. Kolejnym krokiem w pracy z pacjentami jest określenie harmonogramu terapii wraz z zestawem odpowiednich ćwiczeń, a także późniejsza, praktyczna terapia. Logopeda działa podobnie jak lekarz – po stwierdzeniu diagnozy, wkłada wysiłek, aby wyniki jego pracy przyniosły ulgę osobom, z którymi pracuje. W jego pracy może się również przydać sprawne posługiwanie się językiem migowym, zwłaszcza wtedy, kiedy będzie go wymagał sposób komunikacji z pacjentem. Ćwiczenie dykcji wiąże się z kreowaniem różnych zadań służących wypracowaniu zmiany u pacjenta.

medycyna

Ile zarabia logopeda?

Wszystko tak naprawdę zależy od formy i miejsca zatrudnienia. Dostępne na różnych portalach statystyki podają jednak niewysoką średnią, która wynosi około 2,5 tysiąca zł. na miesiąc. Praca w miejscach publicznych wiąże się z najmniejszymi zarobkami. Lepsze widoki na wynagrodzenie wiążą się z otworzeniem własnego gabinetu albo współpracą z prywatnymi instytucjami. Sprawdzoną drogą na podniesienie poziomu zarobków jest również zdobycie specjalizacji z logopedii.

Logopeda chcący wykonywać pracę w oświatowych placówkach, może brać pod uwagę zajęcia w szkołach i przedszkolach, a także ośrodkach wychowawczych. Dodatkowo, istnieją poradnie psychologiczne i wspierające osoby z wadami słuchu, w których logopeda może znaleźć zajęcie dla siebie. W oświatowych placówkach logopeda może liczyć na etat wynoszący 20 godzin tygodniowo. Wiele osób łączy pracę na etat z zajęciami odbywanymi w innych ośrodkach, które są realizowane w wydzielonych częściach etatu.

Inna droga pracy dla logopedy wiedzie do miejsc należących do służby zdrowia, jak poradnie specjalistyczne czy foniatryczne. Logopeda może pracować z aktorami, dziennikarzami czy piosenkarzami chcącymi poprawić dykcję. Przyjąć go mogą także specjalistyczne oddziały szpitalne, jak neurologia czy laryngologia. W przypadku tego typu miejsc etat wynosi 40 godzin tygodniowo.

logopeda

Jak zostać logopedą? Ta dziedzina nauki wiąże się z pedagogiką, dlatego ukończenie studiów to podstawa w tym zawodzie. Wiedza z pedagogiki przenika się także z psychologią czy elementami medycyny. Niektóre studia oferują kierunek pedagogiczny, gdzie logopedia jest jedną ze specjalizacji. Inna droga zdobycia wymarzonego zawodu wiedzie przez kierunek Logopedia ogólna, jeszcze inna przez Psychologię lub Medycynę, a następnie studia podyplomowe z logopedii.

Logopedia to zawód związany z psychologią, pedagogiką czy medycyną. Motywacją do parania się tego typu zajęciem nie może być jedynie chęć wysokiego zarobku, ale przede wszystkim powołanie. Z tego względu niezbędna jest komunikatywność, empatia oraz duże pokłady cierpliwości. Praca logopedy w dużej mierze może dotyczyć zajęć z dziećmi, a także ćwiczeń z dorosłymi cierpiącymi na zaburzenia natury psychologicznej.

Wspomniana już cierpliwość przydaje się szczególnie wtedy, kiedy po kilku czy nawet kilkunastu spotkaniach nie widać u pacjenta znaczących postępów. W takich przypadkach przyda się także upór, dzięki któremu logopeda nie będzie chciał zrezygnować z zajęć, a mocno skupi się na celu działań. Duża zdolność komunikacji jest istotna nie tylko podczas pracy z pacjentami, ale również w kontakcie z ich rodziną.

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here