Mimo iż przeciętne zarobki Polaków nie napawają optymizmem i wiele osób ma spore problemy nawet z tym, by po prostu utrzymać siebie i swoją rodzinę, nawet w naszym kraju nie brak ludzi zamożnych, prawdziwych milionerów, którzy na jednych zakupach bez zmrużenia oka wydają gigantyczne kwoty pieniędzy. Zazwyczaj do tego zaszczytnego grona należą osoby działające w branży medycznej. Nie od dziś wiadomo i nie jest to żadną tajemnicą, że lekarze są jednymi z lepiej opłacanych pracowników, dlatego młodzi ludzie często myślą o tym, aby dołączyć do ich grupy.
Chcą zagwarantować sobie i swojej przyszłej rodzinie jak najlepsze życie, zatem szukają takiej ścieżki zawodowej, dzięki której ostatecznie mogliby skutecznie pracować na swój dobytek. Myśląc o karierze w branży medycznej, warto zainteresować się m.in. pracą ortodonty, czyli lekarza zajmującego się zgryzem swoich pacjentów. A ile zarabia ortodonta? Czy ze względów finansowych warto nim zostać? O tym trzeba się przekonać – najlepiej na własnej skórze.
Spora ilość polskich specjalistów, oczywiście tych dobrze wykwalifikowanych i doświadczonych, zarabia już od dziesięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych miesięcznie. Są to kilkukrotnie czy czasem kilkunastokrotnie wyższe pensje od najniższej krajowej, która na ten moment wynosi niecałe dwa tysiące złotych. Szansa na uzyskiwanie tak wysokich dochodów zdecydowanie kusi wszystkich młodych ludzi, a nieraz nawet tych starszych, którzy teoretycznie mają już swoje stałe posady, ale myślą o przebranżowieniu w celu poprawy jakości swojego życia.
Wśród ortodontów przeciętne zarobki prezentują się równie ciekawie, a najlepsi specjaliści w dziedzinie leczenia krzywego zgryzu osiągają pensje w wysokości nawet trzydziestu tysięcy złotych. Niejednokrotnie są oni lepiej opłacani od samych dentystów. A dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ortodontów w Polsce zdecydowanie brakuje, podczas gdy na gabinety stomatologiczne można się natknąć niemalże na każdym kroku i to często zupełnie przypadkowo.
Nawet kilka lat temu, kiedy sytuacja finansowa w Polsce nie wyglądała zbyt dobrze, ortodonci nie mieli prawa narzekać na swoje zarobki. Według przeprowadzanych w tamtym czasie badań ich dochody wynosiły średnio nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie można ich porównywać do pensji uzyskiwanych przez lekarzy pracujących w innych częściach świata, gdyż w takich Stanach Zjednoczonych ortodonta jest w stanie zarobić kilkukrotnie więcej niż w Polsce.
Mimo wszystko miesięczna pensja w wysokości nawet tych dziesięciu tysięcy złotych każdego Polaka powinna w pełni usatysfakcjonować. Niewielka ilość osób jest w stanie zarobić takie pieniądze i zazwyczaj są to ludzie, którzy prowadzą swoje własne działalności gospodarcze, grają na giełdach lub poświęcają całe życie swojej pracy. A ortodonci wcale nie muszą tak postępować. Mogą spokojnie zatrudnić się w jednej z działających już klinik medycznych bądź, jeśli mają większe ambicje i marzenia, założyć swoje własne gabinety.
Ile zarabia ortodonta?
Jego pensja uzależniona jest oczywiście od oferowanych przez niego stawek usług medycznych. Przeważnie za zwykłą wizytę pacjenci muszą zapłacić przynajmniej te sto złotych. Jest to stawka ruchoma, bo w dużych miastach nieraz wynosi ona o pięćdziesiąt czy kolejnych sto złotych więcej. Pierwsza wizyta polega na zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta, ocenieniu jego zgryzu oraz zaproponowaniu mu różnych metod pozwalających na jego poprawienie bądź wyrównanie.
W zależności od konkretnego przypadku może ona trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jednak zazwyczaj pacjenci opuszczają gabinety ortodontyczne już po upływie kwadransa. Piętnaście minut i stówka pozostaje w kieszeni lekarza – tak to wygląda nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Oczywiście bardziej skomplikowane zabiegi są wyżej płatne, dlatego im więcej ortodonta ich wykonuje, tym na lepsze dochody sam może liczyć.
Jeszcze kilkanaście lat temu na założenie aparatu ortodontycznego mało kto mógł sobie pozwolić. Dziś ludzie zarabiają więcej i tym samym wydają też większe pieniądze na dbanie o swój wygląd czy zdrowie.
Coraz chętniej sami zgłaszają się po pomoc do gabinetów ortodontycznych, w których nieraz są w stanie pozostawić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby tylko założyć sobie aparat i naprawić swój krzywy zgryz. A zarabiają na tym sami przedstawiciele branży medycznej, których oczywiście nie należy za to winić – każdy, kto marzy o podobnych dochodach, powinien po prostu sam do nich dołączyć.